Екологія

Вчені запропонували заповнити атмосферу отруйним газом

Якщо підняти в стратосферу десятки мільйонів тонн сірчистого газу, можна пом’якшити наслідки глобального потепління, впевнені вони.

Дослідники з Німеччини і США провели розрахунки, з яких випливає, що найбільш простий і економний спосіб боротьби з глобальним потеплінням — розпилення з літаків в стратосфері отруйного діоксиду сірки. У методу можуть бути незначні побічні ефекти, такі як руйнування озонового шару. Зате він досить недорогий — трохи більше 20 мільярдів доларів в рік. Відповідна стаття опублікована в журналі Science.


Вчені запропонували використовувати для боротьби з потеплінням діоксид сірки (сірчистий газ SO2). Це досить токсичне з’єднання з різким неприємним запахом, подібним до того, що видає тільки що запалений сірник. Його особливість в тому, що він ефективно відбиває видиме світло. Коли в 1991 році філіппінський вулкан Пінатубо викинув багато цього газу, середня температура в Північній півкулі впала на 0,5–0,6 градуса щодо минулих років. За розрахунками авторів першої роботи, щоб уникнути зростання середньорічної температури до кінця століття на два градуси, достатньо викинути в атмосферу 20 мільйонів тонн ЅО2 — приблизно як якщо б Пінатубо вивергався щорічно.

Щоб газ швидко не видалявся з атмосфери з дощами, його потрібно піднімати в стратосферу вище 12 кілометрів, оскільки там дощові хмари не формуються. Для цього потрібно багато тисячі рейсів багатомоторних літаків в рік. У стратосфері міститься озон, концентрація якого від таких частих польотів (продукти згоряння гасу його руйнують) помітно знизиться. Втім, сірчистий газ блокує ультрафіолет не гірше озону. Зате SO2 дуже дешевий — 500 доларів за тонну. Навіть з урахуванням доставки в стратосферу проект буде коштувати лише 20 мільярдів доларів в рік. Правда, вести його треба буде 160 років поспіль, тобто загальна пряма вартість перевищить три трильйони доларів. Зниження температур може призвести до падіння врожаїв в північних країнах, тобто ініціатива дасть і якісь непрямі витрати, розміри яких, щоправда, автори роботи не розраховували. Заздалегідь прорахувати майбутнє зниження урожаїв і зростання витрат на опалення в північних країнах практично неможливо в силу неповноти наявних даних.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button