Всесвіт

Людина перетворила навколоземний простір у звалище сміття

Подивіться увечері на небо, і ви побачите мерехтливі зірки, Місяць і, можливо, навіть орбітальну наукову лабораторію, МКС. Але це далеко не все, що оточує нашу Землю. Десятиліття космічної діяльності залишили на орбіті мільйони несправних об’єктів і їх фрагментів. І сьогодні є привід замислитись, чи достатньо ми дбаємо про планету, на якій живемо.

За останні півстоліття в нашому житті відбулися революційні зміни. Близько половини населення світу тепер мають доступ до Інтернет, і цей відсоток стрімко зростає по мірі того, як все більше і більше країн підключаються до глобальної мережі.

Ця та інші життєво важливі служби, включаючи метеорологію, кліматичні дослідження, телекомунікації, радіомовлення і навігацію, залежать від супутників, однак їх середовище стає все більш тісним і небезпечним з-за космічного сміття.

Станом на січень 2019 року, на орбіті знаходяться 34 000 уламків діаметром понад 10 см, 900 000 — від 1 см до 10 см і 128 мільйонів — від 1 мм до 1 см.

Велика їх частина здатна пошкодити працюючі супутники або навіть повністю їх знищити. Фахівці ЄКА працюють над розв’язанням проблеми забруднення космосу в рамках діяльності агентства щодо забезпечення безпеки космічного простору.

Проект ЄКА Clean Space спрямований на запобігання скупчення космічного сміття на орбіті і на мінімізацію впливу космічних місій на навколишнє середовище. Зокрема, планується організувати місію з видалення уламків з орбіти. Також спеціальне відділення ЄКА постійно контролює понад 20 000 об’єктів, випускаючи попередження та інструкції для операторів космічного корабля.

Кнопка «Наверх»
Закрыть