Земля

Виявлені акули, які здатні харчуватися водоростями

Малі риби-молоти виявилися всеїдними і здатними жити на дієті, яка на 90 відсотків складається з рослинної їжі.

Акули мають репутацією вкрай м’ясоїдних тварин. Насправді, майже всі ці риби – справжні хижаки, і лише деякі фільтрують з води свою здобич, також тваринну – планктон, кальмарів, дрібну рибку. Відповідно влаштована і їх травна система з коротким кишечником, мало призначеним для перетравлення «важкої» рослинної їжі і водоростей.

Не дуже виділялися на цьому тлі і малі риби-молоти (Sphyrna tiburo) – невеликі родичі знаменитих молотів S. zygaena. Поширені в Тихому і Атлантичному океанах по обидва береги Центральної Америки, вони вважаються стайним і активними хижаками, які живляться в основному молюсками, крабами, дрібною рибою і креветками, яких виловлюють в густо зарослих «підводних лісах». Тому навряд чи дивно, що водорості, які постійно знаходять у шлунках цих риб, не викликали великих питань, хоча у деяких молодих особин їх вміст може становити більше половини витягнутої з шлунка маси.

Однак Саманта Лей (Samantha Leigh) з Каліфорнійського університету в Ірвайні і її колеги зацікавилися цим і вирішили вивчити питання уважніше. На щорічній зустрічі Товариства інтегративної біології та порівняльної (SICB) в Сан-Франциско, вона розповіла про експерименти з утриманням малих акул-молотів в неволі на триразовому харчуванні, яке складалося на 10 відсотків з молюсків і на 90 відсотків – з водоростей талассиії (Thalassia testudinum).

Незважаючи на таку «вегетаріанську дієту, через три тижні всі піддослідні акули відчували себе чудово і навіть набрали масу. Більш того, талассія вирощувалася в окремому акваріумі, збагаченому короткоживущим ізотопом вуглецю-13, тому водорості несли в своєму складі ці нешкідливі, але зручні для дослідників радіоактивні мітки. Вони були виявлені і в тканинах акули, ясно показавши, що акули S. tiburo здатні засвоювати вуглець з рослин – за оцінками вчених, перетравлюючи майже 59 відсотків рослинної біомаси.

Залишається питанням, як саме короткий і мало пристосований кишечник акул перетравлює рослинні складні вуглеводи. Поки що авторам вдалося показати збільшення активності бета-глюкозідази, ферменту, який каталізує гідроліз целюлози та інших полі — і олігосахаридів. Але, судячи з усього, без бактерій тут не обійшлося і в житті малих риб-молотів мікрофлора кишечнику відіграє особливо велику роль, роблячи їх не стільки хижими, скільки всеїдними.

Кнопка «Наверх»