Екологія

Виявлені сліди масового танення льодовиків на поверхні Антарктиди

Величезні ділянки льодовиків в Антарктиці, які можна порівняти за площею з Францією, танули не тільки “знизу”, але і на поверхні у розпал торішнього літа, виявили вчені, що опублікували статтю в журналі Nature Communications.


“Сліди цього танення залишаються непомітними для супутників, так як сніг на поверхні криги вбирає в себе цю воду і відіграє роль буфера, що перешкоджає формуванню талих озер і потоків води, які можуть зустрічатися на деяких антарктичних льодовиках. З іншого боку, ми поки не можемо виключити того, що “відкрита” вода все ж десь може з’являтися”, — розповідає Жульєн Ніколас (Julien Nicolas) з університету Огайо (США).

Щорічно льодовий щит Антарктиди втрачає до 2,8 тисячі кубокілометрів льоду, і в останнє десятиліття льодовий покрив скорочується все швидше і швидше. Довгий час вважалося, що це відбувається через прискорене формування айсбергів, проте американські кліматологи в червні 2013 року з’ясували, що трохи більше половини від обсягу “зниклих” льодів було розтоплено теплими течіями, що омивають підводну частину льодового щита Антарктики через своєрідні канали-“річки”, біля підніжжя льодовиків.

Ніколас і його колеги з’ясували, що танення антарктичних льодів йде не менш швидко і на їх поверхні, спостерігаючи за станом льодовиків на заході Антарктиди, найбільш вразливої частини її льодового покриву, в грудні 2015 – січні 2016 року, в розпал теплих років в південній півкулі Землі.

Ці спостереження, як розповідають науковці, вони вели не за допомогою супутників, а спеціальних мобільних метеостанцій, встановлених по всій площі льодовика Росса. Спочатку, за словами Ніколаса, його команда вивчала не те, як тануть льодовики, а стежила за тим, як хмари впливають на кількість сонячного тепла, що досягає поверхні Антарктиди.

Обнаружены следы массового таяния ледников на поверхности Антарктиды

Мобільна антарктична станція AWARE

Їм вдалося відкрити більш цікавий та тривожний тренд – виявилося, що льодовики площею приблизно 770 тисяч квадратних кілометрів почали танути не тільки знизу, біля підошви льодового покриву, але і “зверху”, на кордоні між повітрям і льодами.

Причиною цього масового танення льодовиків, як припускають вчені, було посилення Ель-Ніньо, кліматичного феномена в тропічній частині Тихого океану, пов’язаного з характером руху течій. Активізація Ель-Ніньо призводить до зростання температур в помірних і приполярних широтах завдяки активізації перенесення теплого повітря з екваторіальних регіонів планети в приполярні області, та його незвично яскравий характер в 2015 і 2016 роках вважається сьогодні однією з головних причин аномальної спеки в різних країнах.

Як зазначає Ніколас, масштаби танення, пов’язаного з Ель-Ніньо, насправді були досить скромними – його дії заважали незвично сильні західні вітри, що охолоджували льодовик Росса і інші регіони західної Антарктики. У майбутньому, “сильне” Ель-Ніньо буде виникати все частіше і частіше, і велика частина цих епізодів не буде збігатися з посиленням західних вітрів, що ще більше прискорить танення льодовиків на поверхні.

Якщо ці льодовики найближчим часом повністю зруйнуються, то рівень моря, як вважають вчені, може зрости приблизно на три метри і досягти значень, характерних для останнього міжльодовикового періоду, який закінчився 125 тисяч років тому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button