Земля

Виявлений механізм управління регенерацією рослин

Вчені з Інституту науки і технологій Австрії з’ясували, яким чином рослини координують процес регенерації після отриманих ушкоджень.

На відміну від тварин і людини рослини не мають рухомих клітин, тому в процесі регенерації в них беруть участь клітини, що знаходяться поруч з ушкодженим місцем. Причому кожна з цих клітин сама «вирішує» чи вона повинна зростати або ділитися, щоб відновити тканини на місці рани. Як приймається «рішення» досі залишалося невідомим, попри те, що дослідження регенерації у рослин ведуться вже більше півтора століття. Але австрійським біологам, схоже, вдалося заповнити цей пробіл.

У ході свого дослідження вони цілеспрямовано пошкоджували лазером коріння резуховидки Таля, спостерігаючи потім за допомогою мікроскопа за поведінкою клітин. У результаті виявилося, що ключову роль в процесі регенерації відіграє стимулюючий гормон зростання ауксин. Він продукується в клітинах, які безпосередньо прилягають до рани й забезпечує правильну реакцію рослини на пошкодження.

Коли вчені штучно змінювали рівень ауксину, то клітини або взагалі не реагували на пошкодження, або реагували занадто великою кількістю, що в деяких випадках приводило до появи пухлинних наростів на коренях. За словами авторів дослідження, точна локальна реакція клітин на пошкодження можлива тільки при їх правильній координації, яку і забезпечує ауксин.

Крім того, біологи зафіксували різку зміну тиску в тканинах навколо рани, що викликається колапсом клітин на місці пошкодження. Після того, як вони штучно знизили клітинний тиск, процес відновлення ослаб.

Автори дослідження приходять до висновку, що концентрація ауксину і зміна тиску є двома основними факторами, що направляють регенерацію у рослин, і впевнені, що отримані ними результати корисні для кращого розуміння цього процесу.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button