Наука

Вікові порушення в роботі мозку зв’язали з вірусними інфекціями

Дослідники виявили 22 зв’язки між різними вірусними інфекціями та ризиком розвитку хвороби Альцгеймера, деменції та інших нейродегенеративних захворювань. Результати опубліковані в журналі Neuron.

Image by @sciencephotolibrary from Canva

Американські дослідники проаналізували медичні карти декількох сотень жителів Великобританії і Фінляндії й встановили наявність зв’язку між перенесеною вірусною інфекцією і розвитком нейродегенеративних захворювань. Дослідження показало, що важкий стан, викликаний вірусом, збільшує ймовірність розвитку захворювань, що ушкоджують нервову систему.

На першому етапі дослідники вивчили медичні записи 300 тис.осіб, що зберігаються в FinnGen — фінському Національному банку даних. Вони шукали людей, яким діагностували одне з шести нейродегенеративних розладів: хвороба Альцгеймера, розсіяний або бічний аміотрофічний склероз, генералізована або судинна деменція, хвороба Паркінсона. А потім перевіряли чи зверталися пацієнти з такими діагнозами раніше в лікарні у зв’язку з вірусною інфекцією (крім випадків захворювання короновірусною інфекцією).

Спочатку вони виявили 45 асоціацій між діагнозом та попередньою вірусною інфекцією. Додатковий аналіз з використанням даних 500 тис. британців з UKBiobank дозволив скоротити цю кількість до 22 зв’язків — статистично значущої кореляції між перенесеною інфекцією і розвитком нейродегенеративного захворювання.

Дослідження показало, що найбільше зв’язків з різними вірусами спостерігається у генералізованої деменції: розвитку такого порушення передували найрізноманітніші інфекції: вірусний енцефаліт, вірусні бородавки, всі види грипу і вірусна пневмонія. Найбільш сильний зв’язок встановили між енцефалітом і хворобою Альцгеймера: у пацієнтів, яким діагностували це вірусне захворювання, в 20 разів частіше пізніше розвивався Альцгеймер.

Подальший аналіз показав, що тільки шість залежностей проявляються через п’ять і більше років після вірусної інфекції, інші — мають тимчасовий характер.

“Варто відзначити, що люди, яких ми вивчали, не хворіли на застуду. Через інфекції вони були настільки хворі, що їм довелося лягти в лікарню. Той факт, що широко використовувані вакцини знижують ризик або тяжкість багатьох вірусних захворювань, що спостерігаються в цьому дослідженні, підвищує ймовірність того, що ризики нейродегенеративних захворювань також можуть бути знижені”, – говорить Майкл Ноллс, співавтор дослідження

Нейродегенеративні розлади пошкоджують різні відділи нервової системи. Як правило, це відбувається в зрілому або літньому віці і викликає безліч проблем, в тому числі з мисленням, запам’ятовуванням і рухом.

Хоча поточне дослідження не визначає причинно-наслідкові зв’язки, які призводять до порушень в роботі нервової системи, воно виділяє ті значущі напрямки, які потрібно вивчити надалі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button