Людина

Вимкнення одного гена спалює жир і продовжує життя

Вчені з дослідницького центру Міністерства сільського господарства США HNRCA виявили, що всього лише один ген під назвою FAT10 грає ключову роль в управлінні імунною системою і обміном речовин. Досі точна роль FAT10 була невідома, вчені знали тільки те, що ген включається запаленням і деякими онкологічними захворюваннями.

Дослідники вирішили з’ясувати функцію і механізми дії FAT10, вивчаючи ген в жировій тканині мишей. Вчені з подивом виявили, що вимикання гена FAT10 викликає різні позитивні зміни в організмі гризунів. Насамперед, відключення FAT10 знижує кількість жиру в тілі тварин, а також продовжує життя в середньому на 20%.

53464645_450

Як правило, миші накопичують жир в процесі старіння. У ході експериментів збільшення експресії (підвищення активності) гена FAT10 призводило до різкого зростання жирової тканини у піддослідних мишей. У свою чергу, миші з відключеним геном FAT10 спалювали жир в прискореному темпі і, хоч і поглинали більше їжі, але не товстіли. Ці миші в старості мали менше половини запасів жиру нормальних мишей аналогічного віку. При цьому скелетні м’язи збільшували виробництво імунної молекули, яка покращує реакцію на інсулін, знижуючи його рівень і захищаючи організм від діабету другого типу. Таким чином відключення гена FAT10 подовжує мишам здорове життя.

Читайте також: Гени допомагають тибетцям вижити у високогір’ї

Як це часто буває в науці, важливе відкриття було зроблене випадково: вчені створили генно-модифікованих мишей лише з метою вивчити роль гена FAT10 в сепсисі (зараження крові). У спробі виростити мишей, чутливих до сепсису, вчені відключили ген FAT10 у мишей. Ця генна модифікація викликала несподівані «побічні ефекти»: миші схудли, стали виглядати молодше (для свого віку) і, що найголовніше – були більш здоровими. Зокрема у модифікованих мишей був кращий тонус м’язів, рідше з’являлися вікові пухлини.

На жаль, про ефективну боротьбу зі старінням за допомогою відключення FAT10 у людей мова поки не йде. Одне лише відключення FAT10 не може повністю вирішити проблему старіння та ожиріння. Лабораторні миші живуть в лабораторії, тобто в ідеальних стерильних умовах. У той же час для боротьби з інфекціями організму потрібна енергія, накопичена в жировій тканині. Миші без гена FAT10 занадто худі для того, щоб боротися з інфекціями поза лабораторних умов, тому необхідно знайти прийнятний баланс, зберігаючи необхідну кількість жиру, або використовувати будь-який радикальний спосіб боротьби з інфекціями.

Читайте також: Знайшли гени, що примушують клітини в організмі жити дружно

Проте, можливості управління FAT10 величезні. Недавні дослідження показали, що FAT10 взаємодіє з сотнями інших білків в клітинах, зокрема даний ген впливає на імунну відповідь, метаболізм глюкози та інші функції мітохондрій. Управління геном FAT10 може допомогти в створенні нових методик лікування хвороб обміну речовин, метаболічного синдрому, раку і безлічі інших захворювань. Все це дозволить продовжити здоровий активний вік людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button