Головна / Екологія / Вирощених фруктів і овочів не вистачить на все людство

Вирощених фруктів і овочів не вистачить на все людство

Вчені порівняли глобальне сільськогосподарське виробництво з рекомендаціями споживання поживних речовин і виявили, що якщо б всі на планеті захотіли дотримуватися здорової дієти, то нам би просто не вистачило фруктів і овочів.

Група дослідників з Гуелфського університету в Канаді підрахувала кількість необхідних порцій на людину кожної з груп харчових на основі рекомендацій Гарвардського університету. Згідно з ним, половина нашого раціону повинна складатися з фруктів і овочів, 25 відсотків — з цільних зерен, а решта 25 відсотків — з білка, жиру і молочних продуктів.

Потім учені підрахували, скільки землі зараз використовується для сільського господарства і скільки буде потрібно, якщо всі будуть слідувати цим рекомендаціям по харчуванню. Дослідники спрогнозували ці цифри на 2050 рік — як очікується, населення Землі тоді досягне 9,8 мільярда людей.

З’ясувалося, що зараз ми виробляємо 12 порцій зерна на людину замість рекомендованих восьми, п’ять порцій фруктів і овочів замість п’ятнадцяти, три порції олії та жирів замість однієї, три порції білків замість п’яти і чотири порції цукру просто так. Результати дослідження опубліковані в журналі Plos One.

«Ми всі просто не маємо можливості дотримуватися здорової дієти в рамках нинішньої глобальної системи сільського господарства. Результати показують, що зараз людство виробляє забагато зерна, жирів і цукру, а виробництва фруктів, овочів і в меншій мірі білка недостатньо для задоволення потреб населення у харчуванні», — говорить один з авторів дослідження професор Еван Фрейзер (Evan Fraser).

За словами вчених, оскільки вуглеводи відносно легко виробляти, а нагодувати вони можуть досить багато людей, країни, що розвиваються зосереджені на вирощуванні зерна. Розвинені держави субсидують виробництво зерна і кукурудзи протягом десятиліть, прагнучи встановити глобальне лідерство в їх виробництві. Ці країни витрачають значно більше грошей на дослідження в цих культурах, ніж на фрукти та овочі.

Дослідження також показало, що більш поживна дієта корисна не тільки для нас, але і для планети, адже якщо людство перейде на здорове харчування, кількість землі, необхідної для годування зростаючого населення, знизиться. Зміна виробництва, відповідно до дієтичних рекомендацій по харчуванню, вимагає 50 мільйонів гектарів орних земель, тому що фрукти і овочі займають менше землі для вирощування на зерно, цукор і жири.

«Якщо все залишиться на своїх місцях, то для того, щоб прогодувати 9,8 мільярда людей, потрібно на 12 мільйонів гектарів орних земель більше і не менше одного мільярда гектарів сільськогосподарських угідь. Ця проблема — одна з найголовніших завдань, що стоять перед XXI століттям. Наші результати показують, що єдиний спосіб для майбутнього покоління вести збалансовану дієту, заощадити землю і зменшити викиди парникових газів — це споживати і виробляти більше фруктів і овочів», — підкреслює Фрейзер.