Земля

Неандертальці зникли з Європи раніше, ніж передбачалося

Нове радіовуглецеве датування вчених з Бельгії, Нідерландів, Німеччини й Великобританії показало, що останні неандертальці зникли з Європи на тисячі років раніше, ніж вважалося до цього.

Image by David Mark from Pixabay

Робота опублікована в Proceedings of the National Academy of Sciences. Питання про те, коли зникли неандертальці, широко обговорюється в палеоантропологічній науці. Більш ранні дослідження за допомогою радіовуглецевого датування помістили останніх представників «паралельного» людства, що вижили в Північно-Західній частині Європи (на території нинішньої Бельгії), в діапазон 23 880 плюс-мінус 240 років тому.

Але деякі вчені сумнівалися в автентичності цих датувань у зв’язку з технічними аспектами проведення радіовуглецевого аналізу (наприклад, забруднення грунту). Точне ж знання про те, коли саме вимерли неандертальці, вважається ключовим в розумінні природи та здібностей цього виду людей, а також відповіді на запитання, чому вони все-таки зникли, а наші предки – ні.

Останки верхньої і нижньої щелепи неандертальця з печери в Бельгії, з якими працювали вчені / © phys.org

Вчені з Оксфордського (Великобританія), Ленденського (Нідерланди) і Льєжського (Бельгія) університетів, а також Інституту еволюційної антропології Макса Планка (Німеччина) вирішили уточнити датування і провести нове радіовуглецеве датування, розробивши, за їхніми словами, більш надійний метод підготовки зразків, який дозволяє ефективніше очищати забруднюючі речовини. Вони взяли зразки кісток неандертальців одній з печер в Бельгії і проаналізували його, попередньо очистивши від сторонніх включень за допомогою нового методу.

Так, вченим вдалося показати, що плечова кістка неандертальця з бельгійської печери, яку аналізували попередні дослідники, була сильно забруднена ДНК великої рогатої худоби. Палеоантропологи припускають, що це сталося в результаті використання клею, який застосовували для відновлення кістки (його виготовили за допомогою бичачого колагену).

В результаті проведення нового радіовуглецевого датування вчені встановили, що з імовірністю понад 95 відсотків неандертальці зникли з Північно-Західної Європи в період між 44 200 і 40 600 років тому, тобто набагато раніше, ніж припускали до того.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button