Екологія

Вивчення ДНК антарктичного восьминога говорить про неминуче підвищення рівня моря

ДНК восьминога зберігає пам’ять про своє минуле, в тому числі про те, як і коли різні популяції переміщалися і змішувалися разом, обмінюючись генетичним матеріалом.

Кліматичні вчені поставили за мету з’ясувати, чи крижаний покрив повністю зруйнувався під час останнього «міжльодовикового» періоду близько 125 000 років тому, коли глобальні температури були такими ж, як і сьогодні.

Група з 11 вчених, включаючи біологів, генетиків, гляціологів, інформатиків і фахівців з моделювання крижаних щитів, вивчила генетику восьминога Турке — виду, що мешкає на Антарктичному континенті близько 4 мільйонів років.

Генетичні зразки були взяті з 96 восьминогів, зібраних протягом трьох десятиліть з усього континенту.

Вчені кажуть, що вони виявили явні ознаки того, що близько 125 000 років тому деякі популяції восьминогів на протилежних сторонах західно-антарктичного крижаного щита змішалися разом, і єдиним вірогідним шляхом був морський шлях між півднем моря Венделла і морем Росса.

“Це могло статися лише в тому випадку, якщо крижаний покрив повністю розвалився», — сказала доктор Саллі Лау, генетик з Університету Джеймса Кука, яка керувала дослідженням.

За твердженням авторів наукової роботи, інформацію про зміни в ДНК восьминога можна використовувати як годинник, що дозволить точно визначити період, коли восьминоги в південній частині моря Венделла і моря Росса змішувалися.

Професор Нік Голледж, співавтор дослідження з Університету Вікторії у Веллінгтоні в Новій Зеландії, сказав, що головна проблема полягає в тому, що, як тільки крижаний щит досягає критичної точки, танення стає «самопідтримуваним» і триватиме протягом століть або довше.

При цьому крижаний щит містить достатньо води, щоб підняти рівень моря на 3-4 метри

Згідно з останньою кліматичною оцінкою ООН, температура під час останнього міжльодовикового періоду була на 0,5–1,5 °C вищою, ніж у період безпосередньо перед промисловою революцією. Рівень моря був на 5-10 метрів вище, ніж сьогодні.

Автори дослідження кажуть, що їхні результати показують, що навіть при глобальному потеплінні на 1,5 градуса Цельсія — найамбітнішої мети в рамках глобальної Паризької кліматичної угоди — західно-антарктичний крижаний покрив може зруйнуватися.

“Втрата цього крижаного щита матиме цілком реальні наслідки для всієї планети. Якщо це дослідження восьминога вірно, то в земній системі є чутливість, яка призводить до підвищення рівня моря в планетарному масштабі», — говорить професор Натан Біндофф, океанограф і експерт з Антарктики з Університету Тасманії, який не брав участі в дослідженні. 

Сьогодні близько 670 мільйонів людей проживають у низинних районах по всьому світу, а ще 65 мільйонів — у малих острівних державах.

Професор Річард Еллі, провідний експерт по крижаних щитів в Пенсильванському державному університеті, сказав, що, незважаючи на наявність доказів того, що крижаний щит зруйнувався мільйони років тому, «ми дотепер не впевнені, чи дегляцирувався крижаний щит під час останнього міжльодовиков’я».

Він назвав дослідження восьминога “цікавим і важливим» і сказав, що воно посилює аргументи на користь втрати крижаного щита під час останнього міжльодовикового періоду.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button