Наука

Виявилося, що генетика дуже сильно впливає на наші переваги в їжі

Скільки разів вам пропонували їжу, яка вам не подобається, тільки для того, щоб заявити, що «ви просто не пробували правильне блюдо» і якщо його розкуштувати, то воно раптово здасться смачним? Недавнє дослідження показало, що генетика може відігравати в гастрономічних уподобаннях набагато серйознішу роль, ніж вважалося раніше.

Image by freepic.diller on Freepik

Харчові уподобання складні і формуються різними факторами, не останніми з яких є культура та середовище, в якому людина виросла. Але дослідники все частіше виявляють, що генетика людини також може відігравати важливу роль у визначенні того, яку їжу ви любите їсти.

Попередні дослідження були зосереджені на конкретних генетичних варіантах, які можуть визначати, як людина реагує на певні види їжі. Мабуть, найвідомішим було відкриття, що близько 10% людей є носіями генного варіанту, який посилює їх здатність відчувати різкий, майже мильний запах трави кінзи. Інші більш конкретні відкриття, що пов’язують генетику з харчовими уподобаннями, включають дослідження 2020 року, яке показало, чому деяким людям майже подобається запах гнилої риби.

Загалом, ці попередні дослідження часто були невеликими і були спрямовані на конкретні смакові відчуття. Але нова робота, опублікована в Nature Communications, пропонує наймасштабніше дослідження генетики та смаку, яке коли-небудь проводилося.

Вчені вивчили асоціації всього геному, що відстежує смакові переваги 139 продуктів у більш ніж 150 000 осіб. Виявлено понад 400 специфічних варіантів генів, що впливають на смак.

Результати аналізу були згруповані в три окремі категорії продуктів харчування: дуже смачні (висококалорійні продукти, такі як м’ясо, тістечка, молочні продукти і вуглеводи), низькокалорійні (цільні продукти, фрукти і овочі) і набуті (гострі або сильні смаки таких продуктів, як кава, оливки, сири і алкоголь).

Залежності і протиріччя

Цікаво, що дослідники виявили чітку кореляцію між ознаками здоров’я та харчовими уподобаннями. Деякі з цих кореляцій не дивні: наприклад, генетичні зв’язки між ожирінням, серцево-судинними захворюваннями та дуже смачними, висококалорійними продуктами.

Інші зв’язки були набагато незвичнішими. Наприклад, люди з найбільшою генетичною схильністю до їжі з категорії «набутий смак» також були пов’язані з нижчими показниками ожиріння та кращим профілем ліпідів у крові, але мали більшу ймовірність залежної поведінки, такої як куріння та вживання алкоголю.

Мабуть, найціннішим висновком великого дослідження було те, що багато з цих генетично обумовлених смакових уподобань можуть бути пов’язані з генами, які відіграють різні ролі в мозку. Співавтор роботи Нікола Пірацу зазначив, що це вказує на набагато складніші біологічні процеси, що визначають харчові переваги, крім простих фізіологічних відмінностей у смакових рецепторах людини.

“Важливим спостереженням є те, що основне розділення переваг відбувається не між солоними та солодкими продуктами, як можна було б очікувати, а між дуже приємними та висококалорійними продуктами та тими, смак яких потрібно вивчити”, — пояснив Пірацу. “Ця різниця відображається в областях мозку, пов’язаних з їх симпатією, і це переконливо вказує на основний біологічний механізм”.

На цей момент ці нові відкриття є відносно академічними, пропонуючи нове розуміння того, які фактори впливають на наш вибір їжі. Але хто знає, до якого науково-фантастичного майбутнього можуть призвести ці генетичні відкриття? Можливо, трохи відредагувавши ген CRISPR, ви нарешті зможете насолоджуватися цими здоровими зеленими овочами і перестанете так сильно хотіти м’яса та солодощів?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button