Земля

Вживання молока збільшило розміри людського тіла

Початок масового вживання в їжу сирого молока, викликане розвитком тваринництва, збіглося зі значним збільшенням зростання і маси тіла у жителів Європи. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Між 10 тисячами і 15 тисячами років тому люди по всій Євразії і північно-східній Африці були помітно нижчими і худорлявими, ніж сьогодні. Так тривало аж до масового переходу від полювання і збирання до землеробства і скотарства. У різних районах Землі сільське господарство розвивалося незалежно: наприклад, в Центральній і Північній Європі люди частіше вживали в їжу сире молоко, ніж жителі Західної Азії, які швидше налягали на сири.

Однак, на відміну від кисломолочних продуктів, сире молоко містить набагато більше молочного цукру, лактози, для перетравлення якої потрібен особливий фермент, у більшості ссавців перестає працювати в зрілому віці. Завдяки особливій мутації люди “навчилися” перетравлювати лактозу, що забезпечило їх новим високоенергетичним продуктом харчування, що позитивно позначилися на параметрах тіла.

Щоб встановити, як вплинуло підвищене вживання молока на жителів Європи, Міжнародна група дослідників порівняла зріст і масу 3507 людських скелетів з 366 археологічних пам’яток за 25 тисяч років. Це дозволило зібрати велику кількість даних з різних точок земної кулі і зіставити їх з генетичними свідченнями переносимості або непереносимості лактози і з археологічними даними про поширення молочного тваринництва.

В результаті вдалося виявити явну тенденцію збільшення маси і зростання людей в регіонах, де було відзначено розвиток молочного тваринництва, а також виникнення і поширення мутації, відповідальної за переносимість лактози. Іншими словами, масове вживання в їжу молока позитивно позначилося на фізичному стані людей, адже тепер вони були забезпечені стабільним джерелом їжі.

Локальне збільшення росту і маси тіла в Європі збігається з появою у людей генів переносимості лактози / © 10.1073/pnas.2209482119

Непрямим підтвердженням результатів дослідження можна вважати деякі народи Африки – наприклад, масаїв, які відрізняються високим зростанням і одночасно розвиненою культурою молочного тваринництва. Однак для остаточних висновків будуть потрібні додаткові дані.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button