Технології

У домашнього робота-пилососа виявили здатність до прослуховування

Дослідники з США та Сінгапуру перевірили можливість прослушки через робот-пилосос. Для цього, як встановили фахівці, зовсім необов’язково зламувати пристрій – його можна використовувати віддалено в якості мікрофону.

Image by Eduard Reisenhauer from Pixabay

Роботи-пилососи стають все більш популярними пристроями в сучасному світі: вони зручні і компенсують велику кількість людської праці. Однак дослідники з університетів Меріленду (США) і Сінгапуру провели експеримент, в якому показали, що такі домашні помічники можуть записувати розмови господарів. І це незважаючи на те, що у них немає ніяких вбудованих мікрофонів.

Фахівці зібрали інформацію з лазерної навігаційної системи однієї популярної моделі роботів-пилососів, а потім застосували методи обробки сигналів і відновлення мови та інших звуків, які «чує» пристрій навколо себе. Свої висновки дослідники представили на конференції Асоціації обчислювальної техніки по вбудованим сенсорним системам (SenSys 2020) 18 листопада цього року.

Вченим вдалося показати, що роботи-пилососи можна перепрофілювати, використовуючи системи, які служать цим пристроям для навігації. Такі системи в вакуумних роботах сканують приміщення, в якому вони знаходяться, пучком лазера, що відбивається від довколишніх об’єктів. Ці сигнали пилосос використовує, щоб уникнути зіткнень при переміщенні по квартирі. Інформація записується і часто зберігається в хмарі, доступ до якої, на думку експертів, можна зламати й використовувати. Такі дані, як розмір будинку і габарити особистих речей, можуть цікавити рекламодавців, адже вони свідчать про рівень доходу.

Відомо, що лазерні мікрофони застосовують для шпигунства з 1940-х років. Вони використовують лазерний промінь для фіксації звукових вібрацій у віддалених об’єктах. Але такі мікрофони покладаються на спрямований лазерний промінь, який повинен відбиватися від дуже гладких поверхонь, наприклад вікон. При цьому вакуумний лідар сканує навколишнє середовище за допомогою лазера і вловлює світло, отримане і від усіх інших предметів. Розсіяний сигнал може надати лише частину інформації, так що фахівці не були впевнені в тому, чи можна її відновити й «зібрати» в правильні звукові сигнали.

Але їх експеримент показав, що це можливо. Для цього вони зламали робот-пилосос і встановили контроль над розташуванням лазерного променя, відправляючи отримані дані на свої комп’ютери через бездротовий інтернет. При цьому навігація робота не давала збоїв. Джерелами звуку в експерименті служили людський голос і телевізійні програми. Дослідники фіксували лазерний сигнал, що відбивається від різних предметів поблизу джерела звуку, який сприймала навігаційна система пилососа. За допомогою алгоритмів штучного інтелекту ці сигнали перетворили у звуки з точністю до 90 відсотків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button