Наука

У Китаї почали масово редагувати ДНК людей

Як виявилося, відповідні широкомасштабні експерименти йдуть в КНР з 2015 року, значно випереджаючи події в інших країнах.

Згідно з журналістським розслідуванням Wall Street Journal, завдяки вкрай гнучкому законодавству великі китайські клініки з 2015 року ведуть експерименти по зміні геному людини методом CRISPR/Cas9. В інших країнах подібні експерименти — як і взагалі експерименти з генетичної модифікації людей — заборонені. Про події повідомляє Wall Street Journal.

Як відомо, рак і ряд інших хвороб — результат мутації клітин самої людини. У разі онкозахворювань проблема в тому, що мутована клітина більше не може померти природним шляхом “від старості”, — вона живе і ділиться практично вічно, поки одержує поживні речовини. Деякі вчені досить давно припускають, що якщо поправити помилки в ДНК ракових клітин, то можна зробити безсмертні клітини смертними знову і тим самим вирішити проблему раку.

Проблема в тому, що донедавна методів більш або менш прицільного редагування ДНК людини не існувало. Кілька років тому з’ясувалося, що у бактерій існує своя імунна система, побудована на CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats). За допомогою копіювання бактеріального інструментарію виявилося можливим отримувати з ДНК потрібні ділянки і замінювати їх іншими, потрібними дослідникам.

В теорії так можна лікувати не тільки рак, але і значну кількість невиліковних на сьогодні захворювань, викликаних дефектами в генофонді людства, — наприклад, вроджену сліпоту та інші. Проте законодавство більшості країн такі досліди забороняє, навіть якщо хворий і згоден стати об’єктом експерименту. У КНР етичні комітети великих клінік мають право підписувати такі угоди з добровольцями. З 2015 року і до цього дня ними скористалося як мінімум 86 осіб, стверджує Wall Street Journal. В основному це хворі на рак. Видання б’є на сполох — як воно зазначає, маючи можливості проводити досліди на людях, китайські вчені можуть швидко обігнати американських на цьому найважливішому напрямі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button