Наука

Метод цифрової реставрації дозволив прочитати зіпсовані рукописи

Міжнародна група вчених з Італії, Великобританії і Пакистану розробила метод відновлення документів, написаних на папери і зіпсованих часом. Вченим вдалося повернути багато документів в розбірливий і такий, який піддається прочитанню стан.

Процес відновлення рукопису. Вгорі – пошкоджена, знизу – відновлена. Hanif et al., 2023 PLOS ONE, CC-BY 4.0

Міжнародна група вчених з Італії, Великобританії та Пакистану об’єднала свої зусилля, щоб відновити письмові джерела, зіпсовані часом. Вчені розробили метод цифрової реставрації, що дозволяє практично повернути документи в читабельний стан.

Ми отримуємо уявлення про стародавні цивілізації по збереженим записам. Шумерський клинопис на глиняних табличках розповідає про торговельні угоди, які відбулися 4000 років тому, на табличках ми можемо побачити геометричні розрахунки і прочитати вірші, що описують падіння великого міста. Але якби вони були написані на папері, ми, швидше за все, нічого б на них не прочитали.

У нас є листи солдатів, які брали участь у військових конфліктах за останні чотириста років, збереглися документи, що описують великі і приватні події з часів промислової революції. І все це написано на папері, який схильний до старіння і деградації.

Вражаюче, але є прогалини в самому недавньому часі. В кінці 1980-х — 1990-х люди використовували дискети для зберігання важливих документів, щоб викинути носії через кілька років. Багато чого про події того часу, ми не дізнаємося.

Читання старих або древніх документів, навіть якщо вони в хорошому стані, може зажадати від читача майстерності криптоаналітика, який розшифровує закодовані повідомлення. Не стільки тому, що автор прагнув щось приховати у своїх текстах, скільки тому, що поєднання грамотності письменника, розбірливості почерку, стилю письма, застарілих орфографічних і граматичних норм або скорочень для економії місця може привести до того, що навіть рідна мова здасться незнайомою.

Якщо в документі вицвіли чорнило, букви «потекли» від вологи, текст однієї сторінки відбився на інший, то зрозуміти інформацію стане зовсім важко. Якщо не безнадійно. Тому вчені зосередилися на відновленні паперових документів.

Цифрова реставрація

Один з методів нового дослідження, який значно відрізняється від минулих, — це використання кольору. Звичайна цифрова реконструкція перетворює документ в чорний текст на білому тлі, намагаючись виявити текст за допомогою фільтрації шуму і підвищення контрастності. У нинішньому колірному методі зображення набагато більше схоже на реставрацію, оскільки зберігається більш точно зовнішній вигляд оригінального документа.

Дослідники застосували складну інтеграцію декількох методів цифрової інтерпретації кольору для ідентифікації та поділу особливостей тексту, паперу і артефактів. Це дозволяє вибірково витягувати різні верстви інформації на основі ледь вловимих спектральних відмінностей. Таким чином, користувач може вирішити, чи є надряпана позначка, прикраса сторінки, штамп, пляма від донця кавової чашки або інша особливість критично важливою для розуміння, додаючи або видаляючи розпізнані шари.

У деяких випадках цей метод дозволяє зберегти особливості, які в іншому випадку були б загублені, наприклад, слабкі водяні знаки виробника паперу, які можуть дати історикам вкрай важливу інформацію, необхідну, наприклад, для датування документа. Знамениті роботи Леонардо да Вінчі, які збереглися в чудовому стані, написані на сторінках з водяними знаками різних постачальників паперу, що дозволило історикам згрупувати сторінки в групи за періодами написання.

Обробка документи не вимагає потужного обладнання. Вона може бути виконана на звичайному настільному комп’ютері. Алгоритму потрібно всього кілька хвилин, щоб практично відновити документ до більш розбірливого стану. Такий рівень зручності у використанні робить новий метод «кольорового розпізнавання» відмінним інструментом як для дослідників історичних документів, так і для людей, які намагаються розшифрувати старі сімейні архіви.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button