Земля

У надрах Землі знайдені нові літосферні плити

Геофізики з США і Китаю представили попередні дані про наявність в надрах Землі додаткового шару літосферних плит. Про відповідне дослідження розказано на спільній конференції в Токіо (Японія), організованій Американським геофізичним суспільством та Японським товариством наук про Землі, коротко про це повідомляє The Guardian.


Тектонічні плити можуть бути розташовані в шарі верхньої мантії на глибині 410-660 кілометрів під сучасними Японією, Північною і Південною Кореєю, Північно-Східним Китаєм і під Тихим океаном простягаються аж до островів Фіджі. У надра, за оцінками вчених, з поверхні Землі літосферні плити потрапили приблизно 50-60 мільйонів років тому в результаті субдукції — занурення однієї літосферної плити під іншу.

Розташовані в надрах планети тектонічні плити, як відзначають геофізики, відповідальні за деякі глибокі і сильні землетруси в Тихому океані, зокрема, між островами Фіджі і Австралією. Підземні поштовхи виникають, на думку авторів, через субдукції в перехідній зоні (верхньій мантії).

Фахівці заявляють, що приблизно 90 відсотків глибинних підземних поштовхів (з гіпоцентром, тобто осередком виникнення землетрусу нижче 500 кілометрів) на планеті припадає на район островів Тонга в Тихому океані. Вчені вважають, що причиною цього є занурена в мантію довга плоска плита.

До своїх висновків геофізики прийшли, використовуючи головним чином методи сейсмічної томографії, які дозволяють за допомогою звукових хвиль дослідити розподіл і рух матерії в надрах Землі. Фахівці представили тривимірну комп’ютерну реконструкцію подій, які відбулися 50-60 мільйонів років на планеті і призвели до формування сучасного шару літосферних плит під Тихим океаном.

Оцінки вчених, зокрема, показують, що літосферна плита у верхній мантії в районі під островами Тонґо протягом останніх 15 мільйонів років переміщається в поперечному напрямку на захід з середньою швидкістю близько п’яти сантиметрів в рік.

Фахівці відзначають, що ряд положень тектоніки плит в результаті нових досліджень може бути уточнений або навіть переглянутий. Робота авторів поки не опублікована в рецензованому науковому журналі.

Земля вважається єдиною відомою планетою в Сонячній системі з повноцінною тектонічною активністю. Зачатки тектоніки вчені знаходили на Меркурії, і на Венері, ймовірно, тектоніка в минулому могла бути на Марсі. Схожі на земні літосферні структури планетологи досі виявили тільки у небесних тіл з підльодовими океанами (зокрема, на Європі — супутнику Юпітера).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button