Наука

У Східній Африці знайшли наскельні малюнки людей з головами буйволів

Принаймні, таке пояснення – одна з робочих гіпотез, яка трактує дивні наскальні зображення, знайдені в одній з печер Танзанії. Вчені вважають, що їм як мінімум кілька сотень років.

Наскальні малюнки в Танзанії / © Antiquity

Результати дослідження опубліковані в журналі Antiquity. Наскальні малюнки в серії печер Амакхі заповідника Сваг-Сваг в Центральній Танзанії відкрили ще в 2018 році. Але проміжні підсумки їх вивчення озвучили тільки зараз. Малюнки примітні тим, що серед них є антропоморфні фігури з гігантськими головами. Майже всі зображення виконані в червоному кольорі й лише п’ять – в білому.

На думку автора статті, археолога з Ягеллонського університету (Польща) Мацея Гржельчіка, малюнків як мінімум кілька сотень років. На це вказує велика ступінь вивітрювання пігменту і відсутність на «полотнах» зображень домашніх тварин. Вчений вважає, що малюнки належать до часів мисливців-збирачів, які жили колись в цьому регіоні. Домашніх тварин тут не виявили, зате диких – в надлишку. Люди зобразили антилоп гну і канн, буйвола і жирафа.

З антропоморфними малюнками складніше: визначити, що ж мав на увазі художник, коли малював людське тіло з незграбно великою головою, складно. Автор дослідження припускає, що голова належить буйволові. Про це свідчать центральна западина на маківці (підстава рогів), невеликі відгалуження з боків (кінці рогів) і маленькі «відростки» внизу з боків голови (опущені вуха).

Порівняння голови на наскельному малюнку і голови буйвола / © Antiquity

Цікаво, що в культурі корінної етнічної групи Південно-Східної Африки – сандаве, – проживає сьогодні в центральній частині Танзанії, не відомі мотиви людей з головами буйволів або людей, які могли б в них перетворитися. Однак роги цієї тварини справді грають важливу роль в деяких місцевих церемоніальних ритуалах.

Цікаво і те, що антропоморфні фігури з величезними головами зображені у вигляді тріо (крім однієї, четвертої фігури такого типу). Мотиви тріо при цьому зустрічаються і в наскельних малюнках сусідніх печер.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button