Технології

Створено бетон, який ефективно поглинає вуглекислий газ з повітря

Бетон – один з найбільш часто використовуваних матеріалів у світі, і, на жаль, його виробництво є основним джерелом двоокису вуглецю в атмосфері. Інженери з Університету Пердью розробили новий рецепт цементу, який може поглинати CO2 в два рази швидше, ніж зазвичай.

На виробництво бетону припадає понад 8% світових викидів вуглекислого газу. З кожним роком попит на нього зростає, а тому дослідники вивчають способи зробити бетон більш екологічно чистим. Деякі кроки включають зміна рецепта для зменшення або заміни сполучної речовини, що викликає хімічну реакцію з виділенням CO2. Деякі альтернативи навіть включають уловлювання СО2 з інших джерел і його використання в суміші.

Але є і інший напрямок дослідження, яке дає самому матеріалу більш активну роль. Після укладання бетон природним чином поглинає CO2 з атмосфери протягом свого терміну служби. Цього недостатньо для повної протидії викидам, які виділяються під час його виробництва, але це, принаймні, допомагає зменшити екологічний слід. Деякі дослідження знайшли способи збільшити це поглинання, щоб зробити бетон ще більш екологічним – а команда вчених з Університету Пердью втілила ідею в життя.

«Ми не можемо чекати десятиліття, поки бетон поглине вуглекислий газ, що утворюється в процесі його виробництва», – говорить Міріан Велай-Лізанкос, провідний автор дослідження. «Моя команда змушує сам бетон поглинати вуглекислий газ швидше і в більших обсягах. Ми не намагаємося змінити спосіб використання бетону; він просто буде робити корисну роботу за нас ».

Секретний інгредієнт – діоксид титану. Змішуючи невеликі порції цього матеріалу з цементним тістом, команда виявила, що він зменшив розмір молекул гідроксиду кальцію, що зробило бетон більш ефективним при поглинанні діоксиду вуглецю.

Вчені перевірили абсорбцію бетону, помістивши зразки в камеру, заповнену високою концентрацією CO2, на 24 години, потім проаналізувала зміни їх маси з плином часу і виконали тривимірне рентгенівське сканування структури пір. Вони виявили, що діоксид титану може майже вдвічі підвищувати швидкість поглинання CO2 бетоном.

Проте, справа була не тільки в додаванні більшої кількості діоксиду титану і ще більшому посиленні ефекту. Команда з’ясувала, що він працював до певного відсотка, перш ніж ефективність починала падати. Цей відсоток залежить від співвідношення води і порошку, а також і віку цементу. Дослідники планують продовжити вивчення нового рецепта цементу в надії зробити його більш стійким і довговічним.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button