Здоров'я

Як допомогти літнім людям впоратися з депресією?

«Старість – не радість» – говорить народна мудрість. За статистикою більше 40% людей похилого віку страждають тими чи іншими депресивними розладами. Однак, і лікування, і діагностика депресії в подібних випадках ускладнена безліччю факторів. А саме: «списування» симптомів даного захворювання на вікові зміни, небажання відвідати психотерапевта, звернення з приводу проявів депресії, виключно, до лікарів загальної практики і т.д. Одним словом, літніх людей складно переконати, що порушення сну і апетиту, слабкість, апатія, болі, страхи – це не неминучі прояви старості, зношування організму і близькості смерті, а результат прогресуючої депресії, яку можна вилікувати. У таких випадках важлива підтримка, розуміння і терпимість близьких людей, які можуть і повинні допомогти старшому поколінню подолати депресію похилого віку. Чому зараз так багато літніх людей страждає депресивними розладами?

16-06-15-foto-600x338-1

Фактори депресії похилого віку

Самотність

Догляд дітей з сім’ї, переїзд, втрата рідних і близьких люди похилого віку сприймають дуже болісно. Недолік спілкування нерідко провокує виникнення тих чи інших психологічних порушень.

Смерть близьких людей

За статистикою літні люди, що проживають у шлюбі, страждають депресією в 3 рази рідше, ніж овдовілі або самотні чоловіки і жінки. Загальні спогади, спільний побут допомагають подолати всі негаразди і стійко зустріти старість. Відхід з життя чоловіка, дітей, значущих людей майже завжди пов’язаний з появою депресивних станів.

Професійна непридатність

Незайнятість, неможливість виконання професійних функцій у зв’язку з ослабленням здоров’я, виходом на пенсію сприймаються багатьма людьми похилого віку дуже болісно. Вони відчувають себе «баластом» для рідних і суспільства.

Соматичні захворювання

Нагромаджені хронічні хвороби, слабкість, низька опірність вірусним захворюванням також можуть бути поштовхом до появи перших симптомів депресії.

Психологічні порушення

Тривожність, фобії, іпохондрія (надмірна турбота про своє здоров’я), помилкові переконання нерідко супроводжуються депресивними розладами.

Фінансові труднощі

Не секрет, що розмір пенсійної допомоги зараз дуже малий. Нужда, фінансова залежність від близьких людей, образа на суспільство за роки невдячної важкої праці у багатьох викликають виникнення депресивних станів. Тому таку велику роль відіграють різноманітні благодійні фонди, у яких соцпартнерство, яке проявляється в активній допомозі літнім людям, сприяє покращенню фінансового стану пенсіонерів.

Ізоляція

Складність пересування, самотність також не проходять безслідно для психологічного здоров’я літніх людей.

Неконтрольований прийом лікарських препаратів

Відвідування лікарів різної спеціалізації, скарги на всілякі захворювання, характерні для старечої іпохондрії, часто приводять людей до вживання безлічі вітамінів, БАДів, лікарських препаратів, що також може бути чинником виникнення депресії.

Наслідки депресії в літньому віці

Чому літнім людям необхідна допомога? Нерідко близькі ігнорують скарги старших родичів: «Навіщо йому до психотерапевта, якщо він і так кожен день в поліклініку ходить?», або «Яке ще лікування, все одно від старості нікуди не втечеш!» і т.д. Але ж людина страждає, депресія, що супроводжується безліччю соматичних і психологічних симптомів, все більше прогресує. Який результат? Найстрашнішим наслідком депресії у літніх людей є суїцид. Самотність, страхи, тривога, болі викликають небажання жити самому і позбавити від «тягаря» своїх рідних. Чи хочемо ми такого людям, які віддали життя, щоб ми виросли? Звичайно ж, ні! Старим батькам, бабусям, дідусям необхідна наша допомога, як колись – то потребували ній ми.

 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button