Наука

Як грейпфрутовий сік вбиває людей по всьому світу

Вчені розповіли, що змішування грейпфрутового соку з прийомом певних препаратів може завдати організму істотної шкоди — нерідкі і летальні випадки.

Image by Bob from Pixabay

Все більша кількість досліджень показує, що два представники класу хімічних сполук, званих фуранокумаринами, які у високих концентраціях містяться в грейпфруті, можуть знижувати або посилювати засвоєння певних ліків. Це призводить до небезпечно низьких – або, найчастіше, небезпечно високих – рівнів цих препаратів в організмі.

Два взаємодіючих з ліками фуранокумарини містяться не тільки в грейпфрутах. Сполука бергамотин також можна знайти в помело та апельсинах-бергамотах, а дигідроксибергамотин — у помело та севільських апельсинах. Останнє, до речі, часто використовується для приготування мармеладу. А самі грейпфрути – результат гібрида помело і апельсина.

Ось як це працює. Ваше тіло виробляє фермент цитохром P450 3A4 (або CYP3A4), головним чином у печінці та тонкому кишечнику. Цей фермент допомагає вашому організму розщеплювати невеликі сторонні молекули, такі як токсини або ліки, щоб потім вивести їх з організму. Він відіграє вирішальну роль у метаболізмі багатьох ліків.

Фуранокумарини впливають на здатність вашого організму виробляти або ефективно використовувати CYP3A4 (та інші члени сімейства ферментів цитохрому Р450). Всього одна склянка грейпфрутового соку може вплинути на роботу CYP3A4, а повторне вживання знижує активність CYP3A4 в печінці.

Це, в свою чергу, впливає на здатність вашого організму засвоювати певні пероральні препарати. Більша частина препарату потрапляє в кров і довше залишається в організмі, викликаючи ефект передозування, навіть якщо ви прийняли правильну дозу. Типи препаратів, що беруть участь, дуже різноманітні: від ліків проти холестерину та артеріального тиску до седативних та антиракових препаратів.

Прискорене серцебиття, розпад м’язової тканини, токсичність кісткового мозку, задишка, шлунково-кишкові кровотечі та ниркова недостатність — все це ускладнення прийому деяких ліків, на які діють фуранокумарини. У крайніх випадках взаємодія грейпфрута з ліками може виявитися фатальною.

При прийомі деяких ліків грейпфрут може надавати протилежний ефект. Наприклад, у випадку фексофенадину (антигістамінного препарату) вживання грейпфрута знижує ефективність ліків. Хоча потенційні побічні ефекти не такі серйозні, це, звичайно, не ідеально, якщо раптом ваше ліки проти алергії виявляться не таким ефективними, як вам потрібно.

Якщо ви приймаєте важливі ліки, вам не обов’язково уникати грейпфрутів і боятися їх як вогню. Але обов’язково запитайте свого лікаря або фармацевта, чи потрібно вам знати про будь-які потенційні взаємодії, і обов’язково прочитайте всю інформацію, що міститься в описі до препарату.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button