Різне

Як правильно вибрати віскі для дегустації і в подарунок (відео)

У великому супермаркеті на полиці з віскі може стояти кілька десятків або навіть сотень різних пляшок. Купуючи віскі перший раз, дуже складно зорієнтуватися в настільки широкому асортименті. Щоб полегшити це завдання розкажимо про критерії, що впливають на смак і ціну напою. При виборі радимо орієнтуватися на наступні характеристики:

1. Форма віскі. Це найважливіша характеристика, що впливає на престижність і вартість напою. Віскі буває солодовим (робиться тільки з чистого ячменю), зерновим (у виробництві використовуються інші злакові культури) і купажованим (отримують шляхом змішування двох попередніх видів). Окремо виділяється бурбон – американський кукурудзяний віскі, який через відмінності в технології виробництва не потрапляє ні в одну з категорій.

30-12-14-foto-600x480-1

Найкращим вважається солодовий віскі, він ділиться на наступні підвиди:

Single Malt – віскі, вироблений з солодового ячменю на одній винокурні, часто є сумішшю спиртів різного терміну витримки, це класичний і найпоширеніший варіант, що заслуговують довіри виробники: «Highland Park», «Aberlour», «Bowmore», «Dalmore Sirius»;

Single Cask Malt – напій з однієї бочки (не змішується з іншими спиртами), зберігає унікальний смак і аромат, навіть в одного виробника різні партії (бочки) за органолептичними показниками можуть сильно відрізнятися, в продажу зустрічається нечасто, відома винокурня – «Tyrconnell»;

Pure Malt – суміш односолодового віскі різних винокурень, при правильному купажі приховує недоліки спиртів, що входять до складу, часто ці напої мають стандартні усереднені властивості, насиченість і багатство їх смаку залежить від майстерності винокура, найвдаліші поєднання виходять у «Ballantine’s» і «Shieldaig» .

Через низьку якість і відсутність унікального смаку зернові віскі (Grain) в чистому вигляді не продаються, вони потрібні лише для виробництва купажуваних сортів. Єдиний виняток – марка «Choice Old Cameron Brig», але знайти її досить складно.

Купажовані віскі (Blended) є сумішшю солодових і зернових сортів. На цей вид припадає близько 90% світових продажів, іншими словами він розрахований на масове споживання. Чим більше у складі солодового спирту, тим краще і дорожче буде купажоване віскі.

Не можна сказати, що це низькоякісні напої. Все залежить від підбору спиртів і технології їх змішування. Наприклад, всесвітньо відомі марки «White Horse», «Chivas Regal» і «Johnnie Walker» теж є купажами.

2. Регіон виробництва. Визначається за назвою на етикетці. Маркуванням «Whisky» або «Scotch», позначаються напої, вироблені в Шотландії. Більшість скотчей (особливо вироблених на островах) мають запах торфу і легкий присмак диму. Рекомендуємо спробувати «Highland Park», «Macallan», «Lagavulin».

Ірландські сорти іменуються «Whiskey», вони відрізняються м’яким збалансованим смаком і стійким ароматом. Кращі винокурні: «Bushmills», «Midleton» і «Cooley».

Американські кукурудзяні віскі (у складі мінімум 51% кукурудзяного спирту) називаються «Bourbon». Ці напої знамениті своїм делікатним солодкуватим смаком, тому початківцям цінителям пити бурбон в чистому вигляді набагато легше і приємніше, ніж інші сорти. Найбільш розрекламованим представником бурбонів є винокурня «Jim Beam» зі штату Кентуккі.

Виняток – ще одна відома американська марка «Jack Daniel’s». Незважаючи на те, що напій на 80% складається з кукурудзяного дистиляту, Джек Деніелс іменується як «Tennessee Whiskey».

Канадські віскі переважно робляться з жита, на їх етикетці можна зустріти напис «RYE». Нічим особливим вони не виділяються. Японські напої більше схожі на шотландські віскі, наприклад, «Nikka» і продаються в країнах Азії.

3. Час витримки. Саме після тривалого настоювання в дубових бочках спирт перетворюється в благородний напій з унікальними властивостями. Вік визначається терміном дозрівання наймолодшого спирту. Для купажованих сортів це означає, що якщо на етикетці вказана витримка 12 років, як наприклад у виски чивас оригинал, то наймолодший спирт провів у бочці не менше 12 років. Після розливу в пляшки вік не рахується.

Мінімальний термін витримки віскі – 3 роки (бурбона – 2), але більшість виробників настоюють його набагато довше, в середньому від 5 до 10 років. Саме на цей вік потрібно орієнтуватися, вибираючи віскі. Не варто купувати наймолодші сорти, тому що найчастіше їх смак залишає бажати кращого.

4. Ціна. Не завжди найдорожчі віскі кращі. Часто в ціну закладається популярність бренду і вартість упаковки (так звані «подарункові віскі»). Для особистої дегустації радимо орієнтуватися на середній ціновий діапазон, в якому є багато гідних представників.

Якщо обираєте віскі в подарунок людині, яка не є цінителем цього спиртного, краще купувати напій відомого бренду в красивій дизайнерській пляшці або дорогій упаковці. Правильно підібрати віскі знавцеві можна дарувати лише знаючи його переваги по виду і країні виробництва. Найчастіше це дуже складне і невдячне завдання.

У плані ціни радимо звернути увагу на ще один важливий момент – вартість обраної пляшки. Вона повинна бути приблизно однаковою у всіх магазинах (різниця не більше 20%). Якщо в одному з магазинів ціна значно нижча, можливо, що це підроблений віскі, вживання якого може призвести до алкогольного отруєння. Купувати його небезпечно.

5. Смак. Хоча технологія приготування всіх видів віскі в чомусь ідентична, але завдяки нюансам на виході виходять напої з дуже різним смаком. Щоб познайомитися з цим унікальним спиртним потрібно продегустувати хоча б кілька сортів з різних країн і тільки після цього робити висновок, подобається вам віскі чи ні.

Помилка новачків в тому, що вони складають загальну думку про віскі, спробувавши тільки одну марку і часто не найкращу.

Вчимося читати етикету на пляшці віскі


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button