Наука

Як швидко спалити вісцеральний жир: нове відкриття принесло більше питань, ніж відповідей

Людське тіло містить кілька різних типів жиру, і один з них з особливо підступними ефектами – це вісцеральний жир, який можна знайти глибоко всередині черевної порожнини. Ці  жирові відкладення, що глибоко залягають та охоплюють органи й впливають на стан нашого здоров’я сильніше, ніж може здатися, на перший погляд.

Нове дослідження виявило ланцюжок команд, яка управляє метаболізмом вісцерального жиру, що відкриває захоплюючі можливості щодо того, як можна найбільш ефективно спалювати його надлишки.

Дослідження, проведене вченими з дослідницької програми Шампалімо Португалії, було направлено на вивчення дуже складних взаємин між мозком і механізмами, що підтримують здоровий рівень вісцерального жиру в організмі.

У нормальних кількостях вісцеральний (також відомий як абдомінальний) жир грає важливу роль в біологічних функціях, таких як розмноження. Але коли він накопичується до надлишкових рівнів, то провокує виділення хворих білків, гормонів і хімічних речовин, що підвищують нашу вразливість до ряду захворювань. Так, цитокіни збільшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань, а вільні жирні кислоти впливають на вироблення ліпідів в крові.

В кінцевому підсумку вісцеральний жир безпосередньо пов’язаний з високим рівнем холестерину, інсулінорезистентністю і, як наслідок, підвищеним ризиком ожиріння, яке саме по собі пов’язане з усіма видами ризиків для здоров’я, включаючи рак.

«Надмірний вісцеральний жир дуже небезпечний, і водночас його дуже важко усунути», – пояснює Енріке Вейга-Фернандес, головний дослідник. «У цьому проєкті наша команда мала намір вивчити механізми, які природним чином зменшують його кількість, в надії виявити потенційні клінічні засоби усунення цієї проблеми».

Одна особливість, яка відрізняє прихований вісцеральний жир від підшкірного жиру, – це складне поєднання тканин, нервових волокон і безлічі різних типів клітин, що входять до його складу. Автори нового дослідження цікавилися тією роллю, яку імунна клітина ILC2 (вроджена лімфодна клітина 2 типу) грає в цьому середовищі, і намагалися зрозуміти, як регулювати її активність.

«ILC2 необхідні для різних імунних функцій багатьох тканин і органів, включаючи підтримку загального благополуччя жирової тканини», – пояснює Ана Філіпа Кардозу, перший автор дослідження. «Однак ми не знали, які клітини контролюють ILC2 в вісцеральному жирі і які молекулярні повідомлення вони використовують для передачі сигналів».

В ході аналізу вчені виявили, що послідовності реакцій, пов’язаних зі спалюванням жиру, сягають корінням до структури гіпоталамуса біля основи мозку. За словами команди, це перший відомий нейроімунний процес, за допомогою якого мозок передає сигнали імунній функції в запаси вісцерального жиру, що пропонує ряд цікавих можливостей того, як ними можна було б маніпулювати для поліпшення здоров’я.

«Це дуже важливе відкриття», – каже Вейга-Фернандес. «Це перший наочний приклад нейронного ланцюга між тілами, яка перетворює інформацію мозку в імунну функцію, пов’язану з ожирінням. Воно також викликає багато нових питань. Наприклад, що змушує гіпоталамус подавати команду “час спалювати жир”? Можливо, це якось пов’язано з нашою поведінкою – наприклад, з вживанням певних харчів або з виконанням вправ. А може, це залежить від внутрішніх метаболічних сигналів? Або і того, і іншого? Це біле полотно – ми не знаємо, з чим маємо справу, і це неймовірно захоплююче».

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button