Наука

Як сплять дельфіни, якщо їм постійно потрібно дихати

На відміну від риб, дельфіни є ссавцями, яким потрібно підтримувати певний рівень кисню в крові. Деякі види можуть затримувати дихання під водою тільки на 7-8 хвилин! Як же бідні дельфіни сплять, якщо їм постійно потрібно думати про дихання?

Дельфіни – дивовижні істоти! Навіть сплять вони не як всі!

Морським біологам вже давно відомо, що дельфіни сплять двома способами. Перший передбачає спокійний відпочинок у воді в горизонтальному або вертикальному положенні, другий — сон під час повільного руху в зграї. Однак деякі види можуть занурюватися в глибший сон, плаваючи немов колода на поверхні води.

Коли морські ссавці, такі як дельфіни, одночасно сплять і плавають, вони знаходяться в стані, схожому на дрімоту. Дитинчата дельфінів насправді їдять, відпочивають і сплять, завжди в русі — їх мати несе їх за собою за течією. Таке пересування називається “плавання в ешелоні”(Echelon Swimming) під час цього процесу навіть матері зі своїми дитинчата можуть дрімати! Важливо відзначити, що перші кілька тижнів після народження дитини, мати не може зупинитися і постійно плаває, через те, що є ризик, що дитинча може потонути, не вміючи триматися на воді самостійно.

Ще одна дуже цікава особливість сну дельфінів полягає в тому, що вони відключають тільки половину свого мозку, тому під час сну у них закрите лише одне око. Такий стан допомагає тварині стежити за голодними хижаками й перешкодами. Пильна частина мозку також сигналізує, коли потрібно піднятися на поверхню, щоб подихати, якщо дельфін знаходиться в сплячому режимі. Приблизно через дві години півкулі мозку змінюються.

Але як дельфіну вдається не потонути уві сні? Річ у тім, що під час сну тварині необхідно стежити за своїм дихалом (дихальний отвір у китоподібних). Більшість дослідників вважають, що для того, щоб дихати, дельфін повинен бути у свідомості, через те, що на відміну від людей, дельфіни повинні запускати систему «вдих і видих». Оскільки ці тварини відносяться до морських істот, їх організм давно пристосувався до розподілу кисню. Уві сні дельфіни можуть дихати рідше, проте вони все-таки можуть задихнутися від нестачі повітря.

Це відбувається не часто і більшою мірою поширене серед дитинчат.  Іноді, якщо дельфін не може досягти поверхні або якщо він знаходиться в стані паніки, тварина задихається і тоне. Однак такої проблеми не виникає уві сні, адже дельфіни завжди знаходяться напоготові.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button