Земля

Як тектонічний рельєф Антарктики врятує світ від повені

Під товщею антарктичного льоду вчені виявили тектонічний рельєф, який надає величезний вплив на танення найбільшого крижаного шельфу на континенті.

Image by Arvid Olson from Pixabay

Прихована від сторонніх очей скеля ось уже сотні мільйонів років контролює потоки води навколо гігантського шельфового льодовика Росса. Цей шельф в цей час діє як найважливіший буфер, що запобігає вимиванню більшої кількості льоду Антарктиди у відкритий океан.

У 2019 році дослідники виявили підлідну скелю завдяки системі сканування IcePod, яка вимірює висоту крижаного шельфу, його товщину і внутрішню структуру, а також магнітні і гравітаційні сили породи, на яку цей лід спирається. По суті, IcePod може заглядати крізь сотні метрів льоду, щоб виявити скельні структури, які лежать в основі, і які не можна розгледіти з супутників.

У новій роботі дослідники повідомляють, що геологічна межа між Східною і Західною Антарктидою створила під континентом бар’єр, який захищає крижаний шельф Росса від більш теплих вод і подальшого танення. “Геологічна межа робить морське дно східної частини Антарктики набагато глибшим, ніж на Заході, і це впливає на те, як океанічна вода циркулює під шельфовим льодовиком», – розповідає морський геолог Кірсті Тінто з Колумбійського університету.

В результаті цей бар’єр уповільнює дрейф приблизно 20% всього грунтового льоду Антарктиди в океан. Якби вся ця маса замерзлої води виявилася в більш теплих регіонах, то рівень моря зріс би на цілих 11,6 метра. Це критично важливо для безлічі прибережних районів і поселень по всьому світу – навряд чи вони вціліли б після такої масштабної повені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button