Всесвіт

Як в Юпітер врізався метеор: унікальні кадри

Астрофотографу випадково пощастило показати на відео момент зіткнення метеора з атмосферою планети-гіганта Юпітера — і астрономи досі в захваті від цих кадрів.

Астрофотографія — відмінне хобі, яке іноді здорово допомагає всесвітній науці. Так, одному астрофотографу етану Чаппелу у 2019 році пощастило показати загадковий удар, за яким пішов справжній вибух у верхніх шарах атмосфери Юпітера. Автор не забарився поділитися своїм відкриттям у Twitter:

Хто такі астрофотографи

Астрофотографи — як, нескладно здогадатися, це люди, які займаються астрофотографією. А ось астрофотографія — це спосіб проведення астрономічних спостережень, заснований на фотографуванні небесних тіл з використанням астрографів (телескопів для фотографування небесних об’єктів).

Астрофотографія має дві основні цілі:

Дослідний;

Тут особливу роль відіграє перевага фотоматеріалів перед людським оком — відбувається накопичення світлового впливу фотографічної емульсії за час тривалої витримки. Це дозволяє астрономам отримувати зображення об’єктів надзвичайно низької яскравості. Крім того, фотографічний метод дозволяє отримати зображення відразу багатьох об’єктів і відрізняється документальністю та об’єктивністю.

Художній.

Що саме зобразив астрофотограф

В інтерв’ю порталу ScienceAlert Етан Чаппел, автор ролика, заявив, що “терміново відчув необхідність поділитися відкриттям з людьми, які знайдуть його корисним”. Що ж, це і справді щось незвичайне. На коричневій смузі хмар трохи нижче екватора спалахує і помітно світиться невелика (для нас з вами) пляма. В атмосфері планети-гіганта Юпітера постійно спалахують блискавки й відблиски полярного сяйва, проте для спостерігача з землі вони виглядають зовсім по-іншому.

Унікальний кадр — в Юпітер врізався метеор, скриншот з відео

Ймовірно, ми спостерігаємо за зіткненням Юпітера з болідом. Боліди — це різновид метеорів, які вибухають в повітрі в результаті проникнення в щільні шари атмосфери. Челябінський метеорит пам’ятаєте? Це болід і є. Вони поширені навіть на Землі, а вже для Юпітера подібні гості з космосу і зовсім не рідкість — його гравітація в рази сильніша Земної. Дослідження 1998 року показало, що інтенсивність подібних впливів на Юпітер, ймовірно, буде у 2000-8000 разів перевищувати швидкість ударів по Землі. Але це не означає, що ми маємо у своєму розпорядженні повний набір відомостей про них — насправді, астрономам дуже складно показати це явище на камеру.

Падіння метеорита на Юпітер Ethan Chappel

“Не можна просто дивитися в окуляр телескопа з надією зловити вибух боліда в атмосфері. Більшу частину часу зіткнення з планетою-гігантом залишатимуться для зовнішнього спостерігача непомітними, а половина і зовсім відбуватиметься на протилежному від нас боці Юпітера», — пояснює астроном Джонті Хорнер з університету Південного Квінсленду в Австралії. За його словами, головна цінність відеозапису в тому, що вона дозволяє в реальному часі відстежити, як спалах спочатку стає яскравішим, а потім блідне. Це означає, що ми можемо порівняти вплив з іншими болідами, щоб зрозуміти швидкість кожного окремого етапу зіткнення.

 

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button