Різні цікавинки

Як відбувається оформлення спадщини в Україні

адвокат по спадщиніОформлення спадщини (права на спадщину) в Україні відбувається, грунтуючись на нормах закону, або ж згідно з заповітом. Як свідчить чинне законодавство, сьогодні оформлення спадщини можуть робити як державна нотаріальна контора, так і приватні нотаріуси.

Враховуючи, що питання пов’язані з правом на спадщину та оформленням спадщини є одними з найпопулярніших при зверненні до юристів (практично кожен громадянин України стикається з ними хоча б один раз у житті, часто при оформленні спадщини на квартиру), не зайвим було б висвітлити основні моменти, що дозволяють зорієнтуватися в цій темі.

Порядок оформлення спадщини (права на спадщину)

Протягом півроку з того дня, як помер спадкодавець, спадкоємцю необхідно подати заяву, в якій йде мова про вступ у спадок. Після цього нотаріус відкриває спадкову справу (відзначимо, що це відноситься до випадків, коли відсутній спір про спадщину).
Після того, як проходить півроку з того дня, коли відкрито спадщину, спадкоємці або ж спадкоємець отримують свідоцтво про спадкування.

Час відкриття спадщини український Цивільний Кодекс називає день, коли помер спадкодавець, або ж день, коли спадкодавця визнали померлим.
Місцем відкриття спадщини є місце, де спадкодавець жив на момент смерті. А якщо воно не відоме, те місце, де знаходиться майно.

Отримання права на спадкування квартири (нерухомості)

Після отримання свідоцтва про право на спадщину нерухомості, вас не назвуть власником до того часу, поки ви не пройдете реєстрацію майна у відповідних держорганах.

Документи для оформлення спадщини

Для оформлення спадщини після смерті потрібні такі документи: насамперед, свідоцтво про те, що спадкодавець помер; якщо процес успадкування проходить за заповітом, то повинен бути і цей документ; перелік осіб, які подали заяву, що стосується визнання до спадкоємства; документація, що повідомляє про склад майна, одержуваного в спадкування; довідку з того ЖЕКу, який прописував спадкодавця; довідка-характеристика з БТІ; при необхідності свідоцтво про шлюб; паспорт спадкоємця; при необхідності свідоцтво про народження, а також ІН спадкоємця. Якщо потрібно, нотаріус може вимагати додаткові документи для оформлення спадщини.

У наявному цивільному законодавстві передбачено 2 підстави для наслідування: отримання спадщини за заповітом або ж без заповіту (за законом в порядку черговості). В останньому випадку майно розподіляють між спадкоємцями, що належать до 1 – 5-ї черги. Але кожному дієздатному громадянину надається право залишити за заповітом частину або ж повністю все майно кількох чи однієї особам, які як є, так і не є спадкоємцями за законом.

Але в будь-якому разі непрацездатним чоловікові, батькам і дітям спадкодавця дістається половина, яка покладена кожному з них, якщо відбувався процес успадкування згідно із законом.

Що потрібно знати про оформлення спадщини

Якщо мова йде про оформлення спадщини, квартира, земля, авто та інше майно може залишитися без свого законного господаря, якщо пропустити термін подання заяви про спадщину.
Звичайно ж, позбутися права спадкування можна у зв’язку з умисним позбавленням можливим спадкоємцем життя спадкодавця, перешкоджанням складання заповіту і так далі.

Перш ніж дізнаватися про вартість оформлення спадщини, потрібно вирішити, чи маєте ви намір наслідувати після спадкодавця, який помер.

Щоб здійснити вірний вибір, необхідно знати, що вам переходить у спадок, оскільки до можливого спадкоємця при спадкуванні можуть перейти не одні права, але і всі обов’язки спадкодавця. До слова, прийняти права, наприклад, однокімнатної квартири в ялті, відмовитись від обов’язків ви не в праві. Тобто якщо вами подано заяву про рішення прийняти спадщину, ви не можете від нього відмовитися, дізнавшись про борги спадкодавця.

Оформлення спадщини у нотаріуса

Здається, що оформлення спадщини у нотаріуса процедура не на стільки складна. Проте, крім всіх перерахованих технічних дрібниць, а також витрат часу, які пов’язані з отриманням потрібної документації, є величезна кількість нюансів на всіх етапах. Про них людина може не знати, і тому цілком можливо залишитися без права спадкування майна спадкодавця (без права на спадщину).

Зауважимо що оформлення спадщини в Україні може здійснюватися за довіреністю, причому довіреною особою спадкодавця може виступати будь-який громадянин (у тому числі і приватний нотаріус).
Така довіреність завіряється нотаріально, і дає уповноваженій особі право представляти інтереси спадкодавця з таких питань:

оформляти спадкові права спадкодавця;
оформляти держ. реєстрацію права власності;
отримувати зареєстроване свідоцтво про право на спадщину.

Джерело


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button