Людина

Ми еволюціонуємо повільніше

Люди еволюціонують повільніше, ніж раніше вважали вчені, йдеться в останньому дослідженні, після того як вчені провели аналіз геномів двох сімей. У той же час, науковці заявляють, що згідно даних генні відмінності між людьми значно більші.

Група генетиків, яка опублікувала свої дані в останньому номері наукового журналу Nature Genetics, грунтує свої висновки на аналізі еволюційної швидкості ряду нових мутацій, які відбуваються протягом одного покоління в кожній зі сімей. За словами вчених, повільніші мутації повинні говорити ще і про те, що генетичне розділення між людьми і шимпанзе повинно було відбутися дещо раніше, ніж вважали фахівці.

“Отримані нами висновки змушують замислитися над тим, чи є основні механізми мутацій випадковим процесом або ж вони працюють за заданою програмою. Чому існують відмінності в швидкості або накопиченні мутацій у людей?”, – Говорить Філіп Авадалла, генетик з Університету Монреаля в Канаді.

За його словами, швидкість мутацій може дуже сильно варіюватися у різних людей і поколінь. На неї можуть впливати різні чинники: вік, зовнішнє середовище, вплив токсинів та інші фактори.

У кожної людини на планеті є дві копії кожного гена – по одній від матері і від батька. Ці дві копії схожі, але не ідентичні – деякі випадкові відмінності і роблять людей несхожими один на одного. Коли в організмі батька дозріває сперматозоїд або яйцеклітина, то в даний конкретний момент часу в ній закладається певний набір генів, який залежить від тих чи інших обставин. Цей набір передається потомству.

Секвенсування (послідовність визначення первинної структури – cikavosti.com) геномів двох сімейств в двох поколіннях дозволяє точно виявити, які мутації були передані від першого покоління другому.

На підставі вивчення, генетики виявили, що в середньому люди передають приблизно по 60 нових мутацій від покоління до покоління – це 60 змін в послідовності з 6 млрд амінокислотних наборів, складових гену. Раніше вчені оцінювали цей показник приблизно в 100-200 мутацій на покоління.

Це означає, кажуть вчені, що ми напрацьовуємо нові генетичні мутації приблизно на 65% повільніше, ніж вважалося раніше. Якщо яка-небудь мутація виявилася стійкою впродовж всього еволюційного шляху, то з кожною новою такою мутацією люди віддаляються все далі від шимпанзе. Зараз прийнято вважати, що поділ між людьми і шимпанзе відбувся близько 7 млн років тому.

У той же час, попередні дослідження на приматах виявили, що шимпанзе в рамках свого генетичного набору можуть еволюціонувати швидше за людей.

У результатах досліджень учених говориться, що обстеженні покоління отримали велику частину мутацій, пов’язаних з так званим некодуючим сегментом генома, тобто частиною генома, яка не несе ті або інші функціональні зміни в майбутніх поколіннях. Крім цього, вчені вважають, що чоловіки за своєю природою більш схильні до мутацій, оскільки вони по суті являють собою “заводи з виробництва генних копій”, виробляючи сотні мільйонів сперматозоїдів, що несуть їх генетичний код.

Втім, дане твердження поки не підтверджене на практиці. В одній піддослідній сім’ї лише 36% змін було проведено по чоловічій лінії, правда в іншій – вже 92%, так що прямої залежності тут поки не виявлено. За словами вчених, джерела виявлених мутацій можуть бути найрізноманітнішими, аж до того, що в плином часу вони можуть бути викликані випадковими чинниками, такими як збій в РНК-і ДНК-копіюванні.

Натхнення: www.radioera.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button