ЕкологіяРізні цікавинки

Описано найнебезпечніші моря з точки зору судноплавства

Нове дослідження, замовлене Всесвітнім фондом дикої природи спеціально до Всесвітнього дня океанів, вказало на найнебезпечніші моря Землі. Вчені також попереджають, що збільшення флотів і глобальне потепління призведуть до зростання числа аварій кораблів, повідомляє International Business Times.

Вчені з Саутгемптонського університету Соулент, які і провели дослідження, стверджують, що число корабельних аварій скоротилося на 18% порівняно з 1980-м роком. При цьому більшість аварій відбувається в екологічно важливих районах – Південно-Китайське море, Південно-Східна і Південна Азія, східне Середземномор’я, Північне море, Чорне море і моря навколо Британських островів.

Північне море – одне з найбільш «густонаселених»: щороку його перетинає більше 120,000 кораблів. «Морські комунікації навколо Великобританії вже зараз – одні з найбільш інтенсивних у світі, а з ростом глобального флоту вони стануть ще інтенсивнішими. Ризик корабельних аварій і екологічних катастроф тільки збільшиться », – розповідає Саймон Уолмслі (Simon Walmsley), співробітник морського відділу ВФДП.

Ситуація в Південно-Східній Азії турбує екологів ще більше – це головна зона корабельних аварій. «З 1999 року там сталося 293 аварії корабля – але ж цей регіон – місце розташування« коралового трикутника », де живе 76% видів коралів Землі. У квітні цього року китайське риболовецьке судно сіло на мілину на кораловому рифі в Філіппінах, який вже був пошкоджений кораблем ВМФ США в січні », – каже Уолмслі.

За останні п’ятнадцять років кількість суден у відкритому океані збільшилася з 85,000 до 105,000 (приблизні цифри). Близько чверті серйозних аварій (що призвели до потоплення судна) припадає на рибальські судна, на частку вантажних суден – більше 40%. «Господарі торгових судів часто вибирають короткі морські шляхи, пов’язані з трамповою, випадковою торгівлею – без певних рейсів. Особливо це стосується Південно-Східної Азії », – стверджується в доповіді.

У минулому серйозні заходи безпеки приймалися тільки після масштабних аварій. «Якщо ми хочемо зберегти наші моря, це потрібно змінювати», – зазначає Уолмслі.

Потенційний екологічний ризик залежить від типу вантажу (нафта, отруйні речовини і т.д.) і від крихкості екосистеми конкретного моря. «Навіть невеликі аварії в таких районах, як Великий Бар’єрний риф, можуть призвести до важких наслідків для навколишнього середовища», – заявив Уолмслі.

Вчені стурбовані спорудженням нових портів, які зараз будуються неподалік від Великого Бар’єрного рифа для експорту австралійського вугілля – вони відчутно збільшать інтенсивність вантажопотоків у цій вкрай важливій з екологічної точки зору зоні. Нещодавно автори журналу National Geographic назвали Австралію «лицем прийдешніх кліматичних змін». Штормові припливи, зміна вітрів і хвиль, екстремальні погодні явища – все це збільшить ймовірність корабельних аварій.

За даними вчених, близько 50% всіх аварій пов’язані із зануренням суден на дно (кораблі тонуть через екстремальні погодні умови, протікають або ламаються навпіл). Якщо не вжити спеціальних заходів для зниження цих факторів ризику, кількість аварій неминуче зросте.

«Ми хочемо, щоб господарі і капітани суден поводилися більш відповідально – зокрема, обирали найкращі” держави прапора “(де зареєстровано судно)». Автори проти практики «зручного прапора» (реєстрація судновласниками своїх суден в чужих країнах з метою уникнути високого податкового оподаткування у своїй країні). «Крім того, безвідповідальні судновласники та країни, що допускають аварії повинні піддаватися широкому розголосу. Це буде мотивувати їх до поліпшення стандартів мореплавання, і знизить кількість аварій », – стверджує Уолмслі.

У цьому році вийшло аналогічне дослідження, підготовлене фахівцями страхової компанії Allianz. На їх думку, найбільший фактор ризику в мореплаванні – помилки персоналу. На підтвердження своїх висновків вони згадують найбільші аварії кораблів 2012 року («Коста Конкордія» біля берегів Італії, «Рена» у Новій Зеландії, «Королева Рабаула» близько Папуа Нової Гвінеї).

«У багатьох судновласників, особливо у сфері сипучих вантажів і танкерів, на поточний ремонт і навчання персоналу дуже мало коштів», – пояснює Свен Герхард (Sven Gerhard), співробітник компанії Allianz. Він також зазначив, що Конвенція МОП про працю в морському судноплавстві, яка вступить в силу в цьому році, істотно поліпшить умови праці моряків – це також має зменшить ризик аварій.

Натхнення: nauka21vek.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button