Фото

Як виглядають карти світу в різних країнах (фото)

Карти світу, які ми бачимо з дитинства – особливо ті, що нам показують ще в школі – формують наше уявлення про те, як влаштований світ. У цьому не було б нічого поганого, якби ми не забували, що плоска карта – всього лише умовне і спотворене відображення круглого світу.

Однак багато хто з нас переносять засвоєні через карту стереотипи на особисте ставлення до реального світу. Ми починаємо вірити, що є країни, які грають в світі домінуючу роль, знаходяться в його центрі, а є ті, які грають роль підлеглу, знаходяться на його периферії.

Як буде видно нижче, в різних країнах – Росії, Європі, США, Китаї, Австралії, Чилі, Південній Африці – карти світу дуже сильно відрізняються. Все залежить від того, що вибере автор карти в кожному з наступних трьох умов: 1) як центрувати карту щодо Заходу і Сходу; 2) як центрувати карту щодо Півночі і Півдня; 3) який метод проекції використовувати.

Карта світу для Європи

14-01-15-foto-600x356-7

Вертикальна вісь світу проходить через Лондон. Тут обидві Америки й Австралія опиняються на периферії світу, а Тихий океан не сприймається як цілісний простір. Крім того, екватор (центрування Півночі і Півдня) зміщений в нижню половину карти, що робить Африку, Південну Америку і Австралію більш дрібними по відношенню до Північної Америки та Євразії, ніж це є насправді.

Карта світу для Росії

14-01-15-foto-600x426-6

Вертикальна вісь світу (центрування Заходу і Сходу) проходить через Москву. Обидві Америки та Австралія опиняються на периферії світу. Тихий океан не сприймається як цілісний простір.

Карта світу для США

14-01-15-foto-600x390-5

Вертикальна вісь світу проходить через США. Америка виявляється «островом», що омивається Тихим океаном із заходу і Атлантичним океаном зі сходу. Як і в європейській карті, тут екватор зміщений в нижню половину карти, що робить розміри Північної Америки та Євразії набагато більшими по відношенню до розмірів Південної Америки, Африки та Австралії, ніж те є в реальності. Крім того, для американця ускладнюється сприйняття Росії, Індії та Китаю: ці країни присутні для американця двічі – на заході і на сході.

Карта світу для Китаю

14-01-15-foto-600x378-4

Китай на своїй карті знаходиться на західному березі Тихого океану. У цей океан мають вихід всі континенти, крім Африки та Європи, які виявляються, таким чином, на периферії світу.

Карта світу для Австралії

14-01-15-foto-600x414-3

Існує загальний стереотип, що домінує те, що знаходиться вище, а то що нижче – знаходиться в підлеглому положенні. Австралійці не тільки проводячи вертикальну вісь світу через свій материк, так ще і поміщають його зверху всіх інших, перевертаючи карту на 180 градусів. Подібно США, вони виявляються островом лежачим між трьома океанами: Тихим, Індійським і Південним. Ще важливу роль починає грати Антарктика, захована в низ на всіх інших картах.

Карта світу для Південної Африки

14-01-15-foto-600x322-2

Південна Африка аналогічно Австралії виявляється нагорі, а не внизу карти, що змушує сприймати її як країну, домінуючу над усіма іншими. ПАР виявляється півостровом, який вклинюється між двома океанами: Індійським і Атлантичним. Тихоокенський регіон йде на периферію світу.

Карта світу для Чилі

14-01-15-foto-600x444-1

Ця карта світу була розроблена на замовлення Військового географічного інституту з метою подальшого впровадження в шкільні підручники. Аналогічно австралійській карті, ця теж перевернута, завдяки чому Чилі відразу займає домінуюче положення в світі. В центрі карти виявляється Тихий океан, і це безпосередньо пов’язано з озвученою політикою сучасних Чилі, які хочуть стати одним з важливих ділових центрів в Тихоокеанському регіоні. У цьому плані Чилі чимось схожі на Китай. Точно також Африка і Європа виявляються у них на периферії світу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button