Земля

Як життя витримало мільйони років під шаром льоду

Життя неодноразово демонструвало феноменальну здатність існувати при дуже екстремальних умовах. Нещодавно дослідники нарешті з’ясували, як живі істоти змогли пережити неймовірно тривалий період зледеніння планети, відомий як кріогенний.

Как жизнь выдержала миллионы лет под слоем льда

З 720 за 635 мільйонів років тому Земля була вкрита крижаною кіркою. Можна було б подумати, що товстий крижаний покрив, що перешкоджає насиченню води киснем, спричинив глобальне вимирання. Однак копалини свідчать про протилежне — кріогенний період не уповільнив хід еволюції.

Згідно з новим дослідженням, кисневі осередки в океанах створювала тала вода все тих же льодовиків. Це були свого роду оазиси, в яких хемосинтетичне життя плодилося і розмножувалося, чекаючи кінця холодів. Про це розповів седиментолог Максвелл Лехте з Університету Макгілла в Канаді.

«Цей механізм можна пояснити тим, що ми називаємо «кисневим насосом»: бульбашки повітря, які потрапили в лід, у процесі танення насичуючи воду киснем і азотом», пояснив він.

Хоча науці вдалося описати лише малу частину настільки древніх скам’янілостей, деяке уявлення про далеке минуле у нас все-таки є. Відкладення на морському дні, особливо багаті залізом, допомогли вченим відновити дані про рівень кисню у воді. Залізо — це ключ до розгадки таємниці. Як відомо, живим організмам мало одного лише кисню, їм також необхідна їжа.

Сотні мільйонів років тому води Світового океану були багаті іонами заліза. Як відомо, навіть сьогодні на Землі зустрічаються види бактерій-хемосинтетиків, які отримують енергію в результаті окислення розчиненого у воді заліза. Продуктами їх життєдіяльності, як неважко здогадатися, є оксиди заліза — геологи виявили їх у надлишку, досліджуючи донні відкладення.

Втім, це всього лише теорія, хоч і підкріплена матеріальною базою. Зараз дослідники зосереджені на поглибленні роботи. Їм кортить з’ясувати, як у таких убогих, бідних ресурсами «крижаних оазисах» могли розвиватися цілі екосистеми, які в майбутньому породили велике різноманіття форм життя на планеті.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button