Всесвіт

Який кінець чекає на Всесвіт: 3 сценарії загибелі нашого світу

Є кілька сценаріїв загибелі Всесвіту, але не поспішайте панікувати – станеться це через десятки мільярдів років.

by @ROKA Creative
“За кілька місяців до кінця, після того як ми втратили зовнішні планети в бездонній і зростаючій темряві, Земля віддаляється від Сонця, а Місяць – від Землі. Ми теж увійшли в темряву, одні”, – так описує кінець Всесвіту теоретичний космолог Кеті Мак з Університету штату Північна Кароліна у своїй новій книзі “Кінець усього”.

Апокаліптичні передбачення завжди існували в людській культурі, чи то Рагнарек, чи то Судний день. Однак в останні десятиліття вченим вдалося з’ясувати, якою буде смерть самого Всесвіту.

Теплова смерть: коли час перестане мати значення

Найімовірніше, Всесвіт загине в стані повного безладу, коли, на думку космологів, час перестане мати значення, і можливим стане що завгодно.

Згідно з цим сценарієм простір продовжить розширюватися, поки галактики не розваляться, а зірки не згорять, і навіть атоми розпадуться. У цей момент Всесвіт досягне стану максимальної ентропії (безладу), що перемішає також минуле і майбутнє. “Час втратить спрямованість”, – пояснює Мак.

Великий розрив: коли гравітація “ламається” і Земля вибухає

Розширення Всесвіту може також призвести до менш імовірного, але набагато жорстокішого кінця – Великого розриву.

У цьому сценарії об’єкти Всесвіту не розбігаються і розпадаються до пікової точки ентропії. Замість цього розривається тканина самого простору-часу, подібно до сильно натягнутого простирадла. Гравітація виходить з-під контролю, описує такий кінець Всесвіту Мак: “Наше нічне небо починає темніти в міру того, як буде поступово зникати Чумацький шлях, що перетинає небо: галактика випаровується”. Почнуть змінюватися орбіти планет, віддаляючись від зірок, а самі об’єкти без сили гравітації почнуть розвалюватися на частини.

Якщо на нас чекає Великий розрив, то він може статися набагато раніше, ніж Теплова смерть. Але все одно на той час уже не буде ні Сонця, ні Землі.

Вакуумний розпад: раптовий кінець

Теплова смерть уб’є Всесвіт повільно і ніжно, Великий розрив – видовищно, немов у фільмі. Але якщо ви любите швидкі розв’язки, то вам сподобається сценарій Вакуумного розпаду. Смерть буде настільки швидкою, що її ніхто навіть не помітить.

Всесвіт може являти собою “справжній вакуум” – об’єкти в ньому завжди можуть знайти найнижчий енергетичний стан. Однак існує “метастабільне” поле Хіггса, а отже Всесвіт може бути хибним вакуумом.

Теоретично це означає, що якби частинка Хіггса “відчула” справжній вакуум, вона негайно попрямувала б у нього. Це спровокує спонтанне руйнування Всесвіту – “міхур квантової смерті”, як назвала цей процес Мак.

Бульбашка смерті просто розширюватиметься зі швидкістю світла, знищуючи все на своєму шляху.

У принципі, Вакуумний розпад може трапиться будь-якої миті, але космологи вважають, що цього не станеться ще кілька десятків мільярдів років, бо ми все ще бачимо далекі зорі, чиє світло поки що не померкло через імовірну бульбашку квантової смерті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button