Всесвіт

Зустрічайте рідкісне астрономічне явище: зодіакальне світло

Протягом наступних двох тижнів відразу після настання сутінків, якщо пощастить, на небі можна буде спостерігати слабке зодіакальне світло в площині екліптики уздовж земної орбіти.

Зустрічайте рідкісне астрономічне явище: зодіакальне світло

Зодіакальне світло – одна з найкрасивіших властивостей Сонячної системи, але при цьому дуже рідкісне. Навіть не всі астрономи спостерігали його хоча б раз в житті. Це неяскраве світіння породжується мільйонами крихітних часток, розташованих в площині екліптики.

Сонячна система утворилася понад 4,5 мільярда років тому і обертається навколо нової зірки хмара газу і пилу. З цієї хмари сформувалися об’єкти, відомі зараз як планети і астероїди, але частина пилу збереглася на периферії Сонячної системи. Цей міжпланетний пил в основному стає видимий, коли Земля проходить крізь нього і маленькі частинки (метеори) згоряють у верхніх шарах атмосфери, залишаючи слід, що світиться.

Міріади тьмяних зірок створюють аморфне світіння, відоме як Чумацький Шлях. Аналогічне скупчення частинок, які складають міжпланетну пилову хмару, викликають ще більше слабке світіння, яке отримало назву зодіакальне світло (екліптика – застар. «Зодіакальний круг»).

Помітним явище буває переважно в темну безмісячну ніч, особливо в ті періоди року, коли екліптика, сприймається з Землі як шлях Сонця по небу, досягає максимального кута з горизонтом.

Зодіакальне світло найкраще видно на вечірньому небі в лютому і березні під час спадного Місяця, який не виходить з-за обрію до півночі. Місце спостереження повинне знаходитися в повній темряві, без найменших джерел світла.

Явище можна побачити в західній частині неба через дві години після заходу Сонця, коли його розсіяні промені зовсім зникнуть. Зодіакальне світло з’явиться як надзвичайно слабкий світловий конус уздовж екліптики. Його не слід плутати з Чумацьким Шляхом в північно-західній частині неба. Зодіакальний конус буде зростати у напрямку до яскравого зоряного скупчення Плеяди в сузір’ї Тільця.

Існує ще більш рідкісний прояв міжпланетної пилової хмари. Подібно до світловідбивних символів на дорожніх знаках, ці частинки пилу найбільш сильно відбивають світло в тому напрямку, звідки воно іде. Так, в найбільш темний час доби, коли конус зодіакального світла близько опівночі досягає зеніту, там виникає бліда пляма, що світиться, яка розташована прямо навпроти Сонця.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button