Аналітика

Європейська зброя для Росії

foto_cikavosti_29.07.2014-03Країни ЄС у 2012 році схвалили постачання оборонних товарів в Росію на суму 193 мільйон євро.

Автор: Ольга Гала (von Olga Gala)

Скільки військових товарів з країн Європейського союзу йде на експорт у Росію? Жоден інший сегмент комерційної діяльності не є настільки «закритим», як торгівля озброєннями. Перш за все, для статистики.

Зараз мільярдний контракт на поставку «Містралів», укладений кілька місяців тому між Росією і Францією, «вилився» у політичну суперечку: Франція хоче продати Росії два десантних кораблі-вертольотоносці типу «Містраль». Як навмисне саме під час напруженої політичної ситуації.

Коли-небудь (точну дату не здатен назвати жодна людина) французька угода на поставку озброєнь на суму в 1,2 мільярда євро, звичайно ж, з’явиться в офіційній доповіді Європейського союзу по експортній політиці. Вона складається з більш ніж 500 сторінок. До того ж угода, насамперед, являє собою документ з великою кількістю «білих плям», так як європейські країни вкрай неохоче діляться інформацією про угоди, пов’язані зі зброєю.

Читайте також: Mistral зіштовхує Францію і Сполучені Штати

Останній такий звіт був датований 2012 роком. Згідно його, країни ЄС офіційно схвалили експортну політику щодо Росії – мова йде про постачання оборонних товарів на суму 193 мільйони євро. Дозволений експорт з Німеччини в Росію склав приблизно 40 мільйонів євро. Франція посилалася на європейську статистику: експорт оборонних товарів країни дорівнював 118 мільйонів євро.

Дозвіл на експорт у Росію (ціна в мільйонах євро)

– Іспанія – 0,054
– Нідерланди – 1,682
– Чеська Республіка – 4,055
– Великобританія – 10,085
– Німеччина – 40, 415
– Франція – 118,622

Загальна сума – 192, 996

Проте наведені цифри показують неповну картину. Займаючись з середини 90-х років конфліктологією та вивченням проблем світу, експерт з військового експорту з міжнародного Центру конверсії в Бонні (незалежний інститут у Німеччині, що вивчає проблеми світу і контролю над озброєннями) Ян Ґребе (Jan Grebe) пояснює, що Німеччина не передає всі фактичні дані по військовому експорту для європейської статистики. Вона обмежується лише дозволеним експортом.

Обидві категорії відрізняються одна від одної, тому що не весь військовий експорт, яким уряди дозволили займатися приватним підприємствам, насправді здійсниться в тому ж році. За словами Ґребе, таке трапляється дуже часто. Звідси і цифри цього експорту найчастіше нижчі, ніж ті, що є насправді.

Але існує й інша проблема: багато країн (серед них і Німеччина) не передають справжні дані про суми експорту для доповіді ЄС, що стає причиною появи великої кількості «білих плям» в документі. Таким чином, для таких учених, як Ґребе, залишається лише можливість порівнювати суми дозволеного експорту. Але і тут є відмінності: дані про так звані колективні експортні ліцензії, які потрібно надати для доповіді ЄС, федеральний уряд Німеччини не передав.

Читайте також: Справа не тільки в малайзійському літаку. Росіяни живуть в іншій реальності

Ґребе підкреслює, окрім того, Німеччина відносить до фактичного експорту лише зброю, наприклад, кулемет. Інші товари, наприклад, частини для систем спостереження і технологій повинні бути затверджені. Таким чином, вони повинні з’явитися в доповіді ЄС. Правда, федеральний уряд не публікує дані про те, скільки дійсно військових товарів експортується.

Ґребе вважає: «Перед нами постає незавершена картина». Дозволений експорт міг би лише дати дуже «грубі» контрольні цифри про сьогодення експорту. «Ніхто не знає, що ж насправді йде на експорт, так як в практиці доповідей існує брак даних по структуру військового експорту», – підкреслює Ґребе.

Джерело: Europas Waffen f?r Russland


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button