Земля

З’ясувалося, чому мурахи такі сильні

Міжнародна група вчених зробила рентгенівські знімки грудної клітки мурах, проаналізувавши їх м’язи і внутрішній скелет. В результаті дослідники з’ясували, що сила цих комах пов’язана з втратою здатності літати.

Image by Егор Камелев from Pixabay

Робота опублікована в журналі Frontiers in Zoology і на офіційному сайті Окінавського інституту науки і технологій Університету аспірантури (OIST). Мурахи вважаються одними з найбільш успішних живих істот на планеті. Вони поширені у всіх кліматичних зонах – від вологих тропіків до пустель і тайгових зон.

Як правило, зазвичай вивчають лише соціальність цих комах – вміння працювати в команді, яка вважається одним з основних чинників їх успіху. Проводилися також дослідження, які були присвячені зовнішній будові мурах, але не внутрішній будові їх організму.

Вчені з Окінавського інституту науки і технологій Університету аспірантури (OIST) (Японія) і Університету Сорбонни (Франція) приділили увагу окремим особам мурах, вивчивши, як будова їх м’язів і грудної клітки впливає на здатність перетягувати ваги.

Відомо, що робочі мурашки походять від летючих комах. А ще те, що здатність до польоту накладає певні обмеження на організм. Так, у летючих комах м’язи крил займають досить велику частину грудної клітки – в деяких випадках більше половини її площі. Тому іншим м’язам відводиться менше місця.

Якщо виключити здатність до польоту, звільниться потенціал для інших м’язів. Цей факт і підштовхнув вчених до думки про те, що робочі особини мурашок розвинули свою силу в «обмін» на втрату здатності до польоту. Дослідники вивчили найдрібніші подробиці будови грудної клітини цих комах, взявши безкрилих робочих особин і королев двох видів мурах.

Останніх піддали комп’ютерної томографії з дуже високою роздільною здатністю, на основі якої вчені створили 3D-моделі грудних клітин комах. Висновок підтвердив гіпотезу: мурахи стали сильними через те, що втратили здатність до польоту. Як виявилося, їх м’язи збільшені в обсязі, змінилася і геометрія м’язів шиї, а також кріплення м’язів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button