Наука

З’ясувалося, для яких тварин коронавірус найнебезпечніший

Експерти Центру геномної регуляції (CRG) з’ясували, які види найбільш сприйнятливі до інфекції SARS-CoV-2. Результати опубліковані в журналі PLOS Computational Biology.

Image by Susanne Jutzeler, suju-foto from Pixabay

Дослідження показали, що качки, щури, миші, свині й кури мають нижчу сприйнятливість до інфекції в порівнянні з людьми або зовсім не чутливі до них.

«Знання того, які тварини сприйнятливі до SARS-CoV-2, допомагає нам запобігти спалаху інфекції в більш пізній період», – каже Луїс Серрано, професор досліджень ICREA, директор CRG і старший автор дослідження.

У даній статті були вивчені десять видів живих істот. П’ять з них – люди, кішки, тхори, цивети і собаки – заразилися SARS-CoV-2. Повідомлень про інфекції в інших п’яти видів – мишей, щурів, свиней, курей і качок – немає.

З'ясувалося, для яких тварин коронавірус найнебезпечніше
Синім кольором позначено людський білок ACE2, а сірим – спайковий білок коронавірусу. На знімку показано, як два білки взаємодіють за механізмом «замок-ключ», який дозволяє вірусу проникати в клітину і перехоплювати механізм виробництва білків для самовідтворення. Автор: Хав’єр Дельгадо.

Дослідники використовували комп’ютерне моделювання, щоб перевірити, як коронавірус використовує свої білки-шипи, які виступають з поверхні вірусу, для проникнення в клітини різних тварин. Основна точка входу на поверхню клітини – це рецептор ACE2, який зв’язується з білком-спайкою. Існує безліч різних варіантів ACE2 в людських популяціях і у різних видів. Дослідники також перевірили «індекс адаптації кодонів» різних видів – наскільки ефективно коронавірус захоплює механізми клітини після того, як вона увійшла. Чим ефективніший процес, тим краще коронавірус може створювати білки, необхідні для реплікації.

Найвищий індекс кодонової адаптації мають люди, кури та качки, тоді як інші види адаптовані гірше.

З'ясувалося, для яких тварин коронавірус найнебезпечніше
Спорідненість зв’язування рецепторів ACE2 зі спайковим білком SARS-CoV-2 у восьми різних видів у порівнянні з людьми (синій базовий рівень). Види вище порогового рівня уразливі для проникнення коронавірусу в клітку, в той час, як види, що знаходяться нижче порога, мають значно менший ризик зараження або його відсутність. Надано: Хав’єр Дельгадо.

Розглядаючи як спорідненість зв’язування, так і індекс адаптації кодонів, дослідники прийшли до висновку, що люди, за якими слідують тхори, кішки, цивети й собаки, є найбільш вразливими тваринами до зараження коронавірусів.

Розуміння інфекційності SARS-CoV-2 у різних видів може краще інформувати про заходи громадської охорони здоров’я, допомагаючи скоротити контакти людини з іншими сприйнятливими тваринами та уникнути потенційного продовження пандемії COVID-19, роблять висновок вчені.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button