Наука

З’ясувалося, що пошкодження ДНК в нейронах – частина нормального процесу роботи генів

Дослідники з Національного інституту здоров’я США (NIH) виявили області в ДНК нейронів, які накопичують однониткові розриви.

DNA Complex Spiral Structure
Фото Від jamesteohArt

Вчені з Національного інституту здоров’я США (NIH) виявили області в ДНК нейронів, які накопичують певний тип ушкоджень (так звані однониткові розриви, або ОР). Їх накопичення, мабуть, унікально для нейронів і ставить під сумнів загальноприйняті уявлення про причини пошкодження ДНК і його потенційні наслідки для нейродегенеративних захворювань.

Оскільки нейронам для правильного функціонування потрібно багато кисню, вони піддаються впливу високих рівнів вільних радикалів. Це токсичні сполуки, які здатні пошкоджувати ДНК всередині клітин. Зазвичай такі процеси відбуваються випадково. Однак в цьому дослідженні пошкодження нейронів часто виявлялося в певних областях ДНК — енхансером, які контролюють активність прилеглих генів.

Повністю зрілим клітинам, таким як нейрони, не потрібно, щоб всі їхні гени були активними одночасно. Один зі способів, яким клітини можуть контролювати активність генів, полягає в наявності або відсутності хімічної мітки — метильної групи на конкретному будівельному блоці ДНК. Більш уважне вивчення нейронів показало, що значна кількість однониткових розривів виникає при видаленні метильних груп, що зазвичай робить цей ген доступним для активації.

Пояснення, запропоноване дослідниками, полягає в тому, що видалення метильної групи з самої ДНК створює ОР. При цьому нейрони мають кілька механізмів відновлення. Це ставить під сумнів поширену думку про те, що пошкодження ДНК — це процес, який необхідно запобігти. Навпаки, в нейронах, це частина нормального процесу включення і виключення генів. Крім того, це означає, що порушення процесу репарації, а не ушкодження самої ДНК, потенційно може привести до нейродегенеративних захворювань.

Енхансер — невелика ділянка ДНК, який після зв’язування з ним факторів транскрипції стимулює транскрипцію з основних промоторів гена або групи генів.

Репарація — особлива функція клітин, яка полягає в здатності виправляти хімічні пошкодження і розриви в молекулах ДНК, пошкоджених при нормальному біосинтезі ДНК в клітині або в результаті впливу фізичних або хімічних реагентів. Здійснюється спеціальними ферментними системами клітини.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button