Технології

З’явився екологічний спосіб перетворити тепло в енергію

Міжнародна команда дослідників представила новий матеріал і ефективний спосіб перетворення надлишків тепла в електрику. Їх можна застосувати в десятках пристроїв.

Група вчених з Північно-Західного університету та Сеульського національного університету в Кореї представили високоефективний термоелектричний матеріал, який можна використовувати при розробці десятків пристроїв. Це очищений селенід олова в полікристалічній формі – він перевершує монокристалічну форму в перетворенні тепла в електрику, що робить його найефективнішою термоелектричною системою в історії. Дослідники змогли досягти високого коефіцієнта перетворення після виявлення та усунення проблеми окислення, яка знижувала ефективність в попередніх дослідженнях.

Полікристалічний селенід олова можна розробити для використання у твердотільних термоелектричних пристроях в різних галузях промисловості з потенційно великою економією енергії. Ключовою метою застосування є уловлювання промислового відпрацьованого тепла – наприклад, на електростанціях, в автомобільній промисловості, на заводах з виробництва скла та цегли – і перетворення його в електрику. Понад 65% енергії, виробленої в усьому світі з викопних видів палива, втрачається у вигляді відпрацьованого тепла.

Дослідники відзначають, що цей матеріал можна застосувати в десятках сценаріїв. Наприклад, на Марсі джерелом тепла є радіоактивний розпад плутонію, а ефективність перетворення пристрою становить 4-5%. Цього достатньо для живлення Perseverence, але на Землі це поганий результат.

«Термоелектричні пристрої використовуються, але тільки в нішевих пристроях. Однак вони не набули такого поширення, як сонячні батареї, і є значні труднощі в створенні хороших пристроїв. Ми зосередилися на розробці матеріалу, який був би недорогим і високоефективним і сприяв би більш широкому застосуванню термоелектричних пристроїв », – відзначили дослідники.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button