Земля

Забруднення зробило запах квітів неприємним для запилювачів

Вчені з’ясували, що озон впливає на взаємодію запилювачів з квітами. Вони вивчили реакцію тютюнового бражника на рослини і виявили, що метелики втрачають інтерес до запаху квітів, які ростуть в районах із забрудненою атмосферою.

Image by Free-Photos from Pixabay

Дослідження провела група вчених з Інституту хімічної екології Макса Планка в Німеччині та Університету Вірджинії в США. Для експерименту біологи взяли тютюнових боржників, які при пошуку нектару орієнтуються одночасно на зір і нюх. «Під час дослідів ми враховували, що квіти, які зазвичай привертають цей вид, як правило, білого кольору і мають специфічний аромат», — розповів керівник дослідження Маркус Кнад. Результати роботи опубліковані в журналі Journal of Chemical Ecology.

Спочатку група визначила склади запахів тих кольорів, які ростуть в регіонах з високою і низькою концентрацією озону, за допомогою газової хроматографії, потім вчені перевірили реакцію комах на аромати рослин з двох груп. Біологи зазначили, що орієнтувалися на концентрацію озону, яку спостерігають у природному середовищі існування бражників в спекотні дні. Виявилося, що газ робить запахи незнайомими або неприємними для метеликів — комахи повністю втрачали інтерес до квітів зі зміненим ароматом.

На наступному етапі дослідження вчені перевірили, як концентрація озону впливає на апетит комах. Метеликам дали час вивчити новий запах, а потім змусили слідувати за ним. В кінці шляху перед ними виявилася квітка, що випромінює оригінальний аромат. Після кількох дослідів вчені помітили, що бражники швидко звикають до зміненого запаху і згодом впевнено летять на нього. Використовуючи візуальні сигнали, вони змогли запам’ятати, що змінений озоном запах все одно призводить до нектару.

«Цей навик може допомогти комахам пристосовуватися до постійно змінного навколишнього середовища», — заявив Брін Кук один з авторів проєкту.

Дослідження показує, що бражники можуть швидко адаптуватися до нових умов, проте озонове забруднення все ще небезпечно і для них, і для рослин. Вчені не впевнені в тому, що запилювачі зможуть покладатися тільки на зір і швидко звикнуть підлітати до квітів з малознайомим ароматом.

«Ми з’ясували, що бражники здатні вчитися і спиратися тільки на візуальні сигнали, але нам ще належить дізнатися, чи зможуть інші запилювачі так само швидко пристосовуватися до нових умов», — розповів Кук.
Він додав, що поточна робота — тільки відправна точка. Щоб зрозуміти, чому забруднення так сильно впливає на реакцію запилювачів і які рослини і комахи найсильніше постраждають від нього, потрібно провести польові дослідження.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»