Земля

У черепах людей знайшли золотий перетин

Вчені порівняли параметри голови людини і різних тварин і прийшли до висновку, що розміри черепа людини відповідають золотому перетину.

Золотий перетин, зазвичай позначається числом фі і рівне 1.618, — одне з найбільш відомих математичних понять. Щоб краще зрозуміти смисл цього співвідношення, уявімо собі відрізок і подумки розділимо його на дві нерівні частини. Якщо більша частина буде відноситися до меншої так само, як довжина всього відрізка відноситься до більшої і ця величина буде дорівнювати 1.618, тоді відрізок можна вважати тим, який задовольняє параметри золотого перетину.

Раніше вчені побачили золотий перетин у красивих обличчях, раковині наутілуса і частинах тіла багатьох інших тварин. Вважається, що використання цього співвідношення робить геометрично правильним на вигляд будь-які фігури. У своїх роботах золотий перетин часто використовував Леонардо да Вінчі, чим і популяризував цю величину. Але дослідники ніколи раніше не вимірювали параметри черепи людей і тварин на предмет їх відповідності математичним законам.

Робота, проведена вченими з Університету Джонса Хопкінса, показує, що золотий перетин » можна знайти і в наших черепах. В ході роботи дослідники проаналізували 100 осіб с фізіологічно нормальними черепами і порівняли їх зі 70 зразками голів тварин шести різних видів. В якості одного з параметрів дослідники вибрали довжину лінії, що йде від перенісся і закінчується там, де починається шия. На цій лінії розташовується брегма — точка, відповідна найбільшій концентрації звивин у мозку. Всі ці точки були обрані не просто так: за словами дослідників, вони відповідають важливим нейронним структурам нашого мозку.

В черепах людей нашли золотое сечение
Схема, що показує розташування золотого перетину на поверхні голови людини /©Johns Hopkins University

Вимірявши відстані від перенісся до брегми і від брегми до початку шиї, вчені прийшли до висновку, що співвідношення між цими довжинами задовольняють правилам золотого перетину. Відношення відстані від брегми до початку шиї та загальної довжини лінії в людських черепах виявилося рівне 1.6 і в межах похибки відповідає величині золотого перетину. Той же самий результат був виявлений у деяких видів тварин.

Автори роботи вважають, що це відкриття може мати суттєві антропологічні та еволюційні наслідки. Але які саме, не зовсім ясно. В останні роки це співвідношення було відмічено у всіх видах фізіологічних структур — від серця до кров’яних клітин. Ці факти викликали питання про те, чи є це відношення якимось біологічно особливим. Все це — питання майбутніх досліджень, які змогли б виключити упередженість у виборі точки, що ділить будь-яку відстань на частини.

Кнопка «Наверх»
Закрыть