Земля

Коли Сонце відключить інтернет

Цілком серйозно: наш світ стрімко наближається до моменту, якого раніше не було в історії нашої технологічної цивілізації. Можливо, він може перетворити всі наші надії на прекрасне електронне майбутнє в повну нісенітницю, але, можливо, ми подолаємо цей виклик – до наступного разу.

Згідно з даними, отриманими НАСА на Сонці в самий найближчий час (буквально через три чотири місяці) повинна відбутися зміна магнітних полюсів. Цей процес торкнеться всієї Сонячної системи, і хоча проходить регулярно, вперше він відбудеться в «інтернет-епоху». Становище ускладнюється ще й тим, що і Земля планує змінювати полюси. Загалом, незабаром простір навколо нашої планети заштормить, і фахівці вважають важливим підготуватися до цього заздалегідь.

Шторм за розкладом

Зміна магнітних полюсів Сонця – справа взагалі-найпересічніша. Магнітне поле Сонця змінює полярність приблизно кожні 11 років, це збігається з найвідомішим сонячним циклом, на піку сонячної активності. Зміна полярності виглядає як поступове ослаблення напруженості магнітного поля, практично до нульового рівня, з наступним зростанням – тільки з іншою полярністю. Був Північний магнітний полюс, став Південний.

Попередній переворот магнітного поля був у 2000 році, коли ще в інтернет виходили через телефонні модеми зі швидкістю передачі даних 48 Кбіт / сек., а мобільний телефон з кольоровим дисплеєм був мрією.

Навіть в масштабах людського життя не бозна який термін ці 11 років. Щоб відчути, що ці цикли значать для нашого світила, уявімо, що життя Сонця укладається в масштаб людського життя – орієнтуємося на 80 років. Якщо прийняти стабільний час горіння зірок класу G2 за 8 мільярдів років, а стандартний цикл сонячної активності за 11 років, то Сонце повинне за своє життя пережити 730 мільйонів циклів.

У масштабі життя людини такий цикл відбувався б кожні 3,5 секунди. Це приблизно 15 разів на хвилину, що відповідає частоті дихання у спокійному стані. Так що, власне кажучи, 11-річні цикли сонячної активності – це дихання нашого світила.

Кожен «вдих» Сонця – це посилення або ослаблення магнітного поля, а також потоку «сонячного вітру» – так називають розлітаючі від нашої зірки заряджені частинки. Зміна магнітного поля Сонця відчувається навіть за орбітою останніх планет нашої системи, Нептуна і Плутона і навіть ще далі, там, де починається міжзоряний простір. Зараз ми, земляни, маємо космічні і наземні лабораторії, які постійно стежать за Сонцем і за його магнітною поведінкою, а чотири станції, два «Піонера» і два «Вояджера», вже наблизилися до межі, за якою починається справжній «далекий» космос.

Космічна матрьошка: нас зберігає спочатку магнітне поле самої Землі, що захищає від сонячного вітру, а потім вже сам сонячний вітер і магнітне поле. Сонце береже всю планетну систему від космічних галактичних променів.

Магнітне поле Сонця захищає нас від потоку космічних променів з Галактики. Коли в другій половині нульових сонячна активність була невисока, інтенсивність космічних променів зросла майже на 20%. Вони становлять особливу небезпеку і для людей на орбіті, і для наших супутників, у тому числі супутників зв’язку. Коли магнітне поле падає до нуля, цей захист зникає, і все навантаження припадає на магнітне поле Землі і її атмосферу. Це, як кажуть, ще півбіди. Але відключенню магнітного поля відповідає активізація корпускулярного вітру від самого Сонця. Подвійний удар по нашій планеті.

Однак за сотні мільйонів років життя пристосувалася до цих подій, які не дуже-то впливають власне на самопочуття молодих і здорових організмів. А ось наші високотехнологічні гаджети, мобільні пристрої – вся цивілізація інтернету зустрінеться з цим «космічним штормом» вперше. Хто знає, як поведуть себе складно організовані системи?

Роззброєння Землі

Небезпека космічного Супершторм далеко не спекуляція жовтої преси. Ще три роки тому, влітку 2010-го, НАСА провело зустріч у Національному прес-клубі, щоб розповісти представникам влади, бізнесу та широкої громадськості про прийдешню проблеми: за найскромнішими підрахунками, збиток від прийдешніх магнітних бур в найближчі роки може тільки в Сполучених Штатах в 20 разів перевищити збиток від урагану «Катріна», який практично знищив Новий Орлеан.

На жаль, є ще один фактор, які погіршує прогнози фахівців – це триваюче ослаблення власного магнітного поля Землі. За останні півтора століття воно ослабло більш ніж на 10 відсотків, а в окремих частинах його інтенсивність взагалі не більше третини від «норми». Космічні лабораторії THEMIS діагностують фатальне ослаблення його структури, що може свідчити про наближення зміни магнітних полюсів.

Зміна магнітних полюсів Землі не позбавить нас повністю магнітного поля. Швидше за все, за даними комп’ютерного моделювання, протягом деякого часу в нас буде магнітний хаос з безліччю полюсів.

Процес цей теж регулярний і повторюється в середньому раз на 350 тисяч років. Але Земля не міняла свої полюси вже 780 тисяч років, і цілком можливо, що якраз зараз зібралася це зробити – принаймні, супутники і CHAMP Ерстед посилають дані, які дозволяють припустити, що чергова зміна полярності повинна відбутися найближчим часом.

Та й наземні вимірювання підтверджують, що з полюсами коїться щось незвичайне – в останнє десятиліття швидкість переміщення Північного магнітного полюса зросла з 10-15 кілометрів на рік до 64 кілометрів на рік і має загальну тенденцію до зростання. Все це і дозволяє припустити, що нас чекає вкрай неприємний період, коли на тлі ослаблого магнітного щита Землі ми отримаємо одночасно сонячний і галактичний удари. Уявімо собі, що більшість наших супутників просто перестануть працювати. Чи не буде короткохвильового радіозв’язку, інтернет залишиться тільки провідний, зникнуть мобільні телефони.

Але космос вдарить не тільки по гікам, у яких пропадуть їхні улюблені іграшки. Це небезпека для систем управління ядерними силами, для найскладнішого обладнання госпіталів, для банківських і біржових ланцюгів. Тому і запускаються все нові супутники, щоб попередження й прогнози сонячної та геомагнітної активності були максимально точні.

Але ж можливі й інші проблеми з довготривалими наслідками, які вже не пов’язані з електронікою.

Коли починається зима

Якщо магнітне поле Землі послаблюється і, судячи з усього, буде продовжувати послаблюватися, то це означає, що кожен наступний цикл сонячного перемагнічування буде для нас більш небезпечним, ніж попередній – через ослаблення земного захисту. Крім впливу на електроніку, у міру ослаблення магнітного поля Землі буде посилюватися навантаження і на атмосферу планети.

Коли високоенергетичні частинки гальмуються у верхніх шарах атмосфери, вони розігрівають її, особливо у високих широтах. Цей процес призводить до гальмування руху повітряних висотних течій, їх закрути починають зупинятися, створюючи блокуючі вихори, які заважають перенесенню західного теплого і вологого повітря, створюючи умови, які спостерігалися над Москвою в 2010 році. При цьому в зимовий період можливі прориви дуже холодного повітря.

З іншого боку, космічні промені сприяють зростанню хмарності, особливо в тропічних зонах, від чого там стає дещо прохолодніше. Зменшення температурного градієнта приводить до ослаблення атмосферних і морських течій, що зараз абсолютно непрогнозовано. Тобто ми знаємо, що буде щось інше, як зараз, але як, в який бік, не уявляємо. Теорій багато, але реальних даних ще дуже і дуже мало.

І все ж кліматичні зміни менш хвилюють землян, ніж погрози космічних штормів. Фахівці готуються до них. По-перше, вся наша складна електроніка у вимкненому стані знаходиться в безпеці. Значить, при загрозі Супершторм провайдери будуть попереджати користувачів про загрозу геомагнітних і корпускулярних збурень, щоб ті вимкнули свої улюблені смартфони, комп’ютери та інші гаджети. Вони самі теж можуть вимкнути апаратуру, залишивши для роботи тільки спеціальне обладнання, яке не пов’язане із зберіганням та обробкою важливої інформації.

Натхнення: www.i-g-t.org


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button