Екологія

Зафіксована рекордна концентрація СО2 в атмосфері Землі

Усереднена концентрація вуглекислого газу в атмосфері Землі виросла до рекордної позначки в 2015-2016 роках, досягнувши істотного значення в 400 частин на мільйон, йдеться в щорічному Бюлетені Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) з парникових газів, опублікованому в понеділок.

581a0cb1b2a60b7083dee5e46ed81ad1
Згідно з даними ВМО, рівні CO2 раніше досягали граничної позначки в 400 частин на мільйон в певні місяці року і в певних точках планети, проте ніколи раніше цей рівень не спостерігався в глобальному середньому масштабі за цілий рік. За прогнозами станції моніторингу парникових газів на Мауна-Лоа (Гаваї), концентрації CO2 залишаться на рівні вище 400 частин на мільйон протягом всього 2016 року, і не опустяться нижче цієї позначки протягом життя багатьох поколінь.

Причиною такого стрибка СО2 метеорологи називають потужне явище Ель-Ніньо, яке послужило поштовхом для розвитку посух в тропічних регіонах і зменшення здатності лісів, рослинності і океанів поглинати вуглекислий газ. Ці поглиначі в даний час вбирають в себе приблизно половину викидів CO2, однак існує ризик їх насичення, що призведе до збільшення частки двоокису вуглецю, яка залишається в атмосфері.

Крім скорочення потенціалу рослинності поглинати CO2, Ель-Ніньо також призвів до збільшення обсягу викидів вуглекислого газу в результаті лісових пожеж. Обсяг викидів CO2 в екваторіальній Азії, де в серпні-вересні 2015 року в Індонезії спостерігалися масштабні лісові пожежі, був більше ніж удвічі вище середніх значень за 1997-2015 роки.

“Без вирішення проблеми викидів CO2 ми не зможемо вирішити проблему зміни клімату і утримати підвищення температури на рівні нижче 2 °С у порівнянні зі значеннями доіндустріального періоду. Враховучи це вкрай важливо, щоб паризька хартія дійсно набула чинності зі значним випередженням графіка 4 листопада, а також щоб ми прискорили його здійснення”, — заявив генеральний секретар ВМО Петтері Таалас, коментуючи дані, опубліковані в бюлетені ВМО.

На двоокис вуглецю припадає близько 65 % від загального обсягу радіаційного впливу довгоживучих парникових газів. Рівень концентрації СО2 в доіндустріальний рівень становив 278 частин на мільйон. Зростання середньорічних концентрацій CO2 в 2015 році становив 144 % від доіндустріальних рівнів, досягнувши позначки в 400 частин на мільйон. Приріст CO2 з 2014 року по 2015 роки був більшим, ніж у середньому за попередні 10 років.

Другим найбільш важливим довготривалим парниковим газом є метан. На нього припадає приблизно 17 % вкладу у радіаційний вплив. В даний час його концентрація становить 256 % від доіндустріального рівня. Концентрація в атмосфері третього парникового газу — закису азоту – в минулому році склала близько 328 частин на мільярд, що є 121 % від доіндустріальних рівнів. Закис азоту також відіграє важливу роль у руйнуванні стратосферного озонового шару, який захищає нас від згубного впливу ультрафіолетових сонячних променів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button