Екологія

Шкідники і глобальне потепління викличуть продовольчу кризу в Європі

Врожайність рису, пшениці і кукурудзи в країнах Європи і в інших куточках Землі з помірним кліматом різко знизиться до середини цього століття через подвоєння чисельності та активності комах-шкідників. До такого висновку прийшли кліматологи, що опублікували статтю в журналі Science.

“В середньому, комахи будуть “з’їдати” приблизно 2,5% урожаю на кожен градус потепління. Це становить приблизно половину від приросту врожайності, пов’язаної з підвищенням частки СО2 в атмосфері і зростанням температури. Ми з’ясували, що в середніх широтах активність шкідників буде рости швидше, ніж продуктивність рослин”, — заявив Джошуа Туксбері (Joshua Tewksbury) з університету Колорадо в Боулдері (США).

Кліматологи і біологи досить давно вважають, що глобальне потепління і пов’язане з ним зростання концентрації вуглекислоти в атмосфері в цілому позитивно вплине на рослини. Зокрема, підвищиться ефективність фотосинтезу, що дозволить їм запасати більше поживних речовин і швидше рости.

Подібні зміни у їх життя сьогодні вважаються безумовним плюсом для сільського господарства і виживання людства, однак вони, як зазначає Туксбері, засновані на тому припущенні, що зростання частки СО2 в атмосфері не змінить нічого, крім продуктивності рослин. З іншого боку, вже сьогодні можна сказати, що зниження рівня опадів і кількості запилювачів різко зменшать врожайність оливок, кави, кукурудзи та багатьох інших рослин у ряді регіонів світу вже в цьому столітті.

Туксбері і його колеги відкрили ще одну “кліматичну загрозу для продовольчої безпеки Землі, проаналізувавши те, як підвищення температури та зміни в характері випадання дощів і снігу будуть впливати на головних “ворогів” рослин – комах-шкідників.

Для цього вчені проаналізували кілька десятків наукових праць, присвячених метаболізму і розмноженню 38 видів шкідників, і вивчили те, як вони реагують на ранній початок весни, високі літні температури, підвищену число ясних днів і низький рівень опадів.

“Коли температури підвищуються, швидкість метаболізму комах зростає, через що вони не тільки будуть розмножуватися швидше, але і поїдати більше рослинності. Це, очевидним чином буде вкрай негативно впливати на врожай”, — додає Скотт Меррілл (Scott Merrill) з університету Вермонта (США).

Використовуючи ці закономірності, кліматологи прорахували те, як зміниться кількість і активність шкідників в найближчі сто років. Результати цих розрахунків насторожують – в середньому, комахи будуть з’їдати на 10-25% більше рису, пшениці і кукурудзи по всій Землі, а в деяких регіонах Європи втрати будуть ще більш серйозними.

До прикладу, в Британії, Швеції та інших країнах Європи, активність і чисельність комах зросте майже вдвічі, тоді як продуктивність пшениці на їх полях зросте не так сильно, що призведе до різкого зниження врожайності. Аналогічним чином, цей феномен найбільше торкнеться кукурудзяних ферм в США, Франції та Китаї.

У цілому, як свідчать розрахунки вчених, Земля втратить близько 213 мільйонів тонн цих злаків через зростання чисельності та активності шкідників. Це посилить світову продовольчу кризу і призведе до нових проблем, якщо людство не почне вирішувати їх вже зараз, підсумовують автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button