Здоров'я

Яку роль відіграє залізо в нашому організмі

Зменшення вмісту заліза в організмі вимагає особливої уваги і корекції, оскільки згодом це може призвести до розвитку недокрів’я. Це серйозне захворювання, викликане порушенням балансу заліза в організмі. Основними причинами дефіциту заліза є втрата крові та відсутність цього важливого елементу в їжі. При збалансованій дієті, як правило, заліза, що надходить з їжею, цілком достатньо. У здоровому організмі тимчасовий дефіцит заліза легко поповнюється доступними запасами. І все ж недолік заліза є найбільш поширеною недугою на Землі, якою страждають до 2 мільярдів людей у всьому світі.

Роль заліза в організмі

  • Воно є частиною гемоглобіну – білка, необхідного для переносу кисню еритроцитами в тканини;
  • Залізо є частиною багатьох ферментів і гормонів, що беруть участь у травленні і енергетичному обміні;
  • Бере участь у створенні та проведенні нервових імпульсів вздовж нервових волокон;
  • Бере участь у формуванні клітин імунної системи.

Більша частина заліза, що надходить в організм, витрачається на синтез гемоглобіну. Певна кількість затримується в м’язах, кістковому мозку, печінці та селезінці у вигляді запасного білка феритину. Також залізо використовується для синтезу різних ферментів.

Джерела заліза

В організм людини залізо надходить з їжі. Найбільше заліза в печінці та м’ясі, в меншій мірі в яйцях, бобових, цільнозернових крупах. Соєві продукти особливо багаті залізом.

Залізо в раціоні діляться на гемове – м’ясні продукти і негемове – рослинна їжа. Гемове залізо поглинається найбільш ефективно (від 15 до 35%). Засвоєння негемового заліза залежить від численних факторів. Медициною доведено, що залізо найкраще засвоюється з аскорбіновою кислотою. Перешкоджають засвоєнню заліза яйця, кальцій, але головним чином антипоживні речовини – фітинова кислота, оксалати, таніни і кофеїн.

Надлишок заліза

Надлишок цього хімічного елемента зустрічається вкрай рідко і відбувається при певних захворюваннях підшлункової залози, печінки, селезінки та інших внутрішніх органів, а також при порушенні процесів засвоєння і обміну заліза в організмі. Надлишок заліза може проявлятися запамороченням, головними болями, слабкістю, нудотою, блювотою, втратою апетиту, розладом травної системи, пігментацією шкіри і іншими симптомами.

Таким чином, залізо відіграє дуже важливу роль в організмі людини. При нестачі цього макроелементу неможливо мати міцне здоров’я, тому приділяйте питанню достатнього споживання заліза пильну увагу, особливо якщо Ви – вегетаріанець і/або спортсмен.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button