Здоров'я

Завдяки чому виживає грип

Відомою інформацією є те, що вірус грипу має безліч штамів. Однак і в межах одного штаму частинки вірусу мають між собою відмінності. Таким чином, якісь частинки більше, якісь менше, форма також різна, і це відбувається з-за того, що білки в оболонках різних частинок вірусу пов’язані по-різному.

Про те, які відмінні риси допомагають виживати вірусу грипу навіть всупереч зіткненню з ліками, пишуть дослідники одного з університетів Вашингтона.

Річ у тому, що в оболонці вірусу присутні два білки, які відіграють важливу роль: гемаглютинін і нейрамінідаза. Таким чином, перший білок потрібен для можливості прикріплення частинки вірусу до клітини, а другий — навпаки, для того, щоб часточка вірусу була здатна до від’єднання від клітини в той час, коли покидає її. Гемаглютинін позначається буквою H, а нейрамінідаза — літерою N. Це пов’язано з деякими знайомими нам назвами штамів.

Отже, дослідники виробили модифікацію: вони помістили в HA і NA фрагменти п’ять чи десять амінокислот, а до них можна додати барвник за допомогою певного ферменту. Це потрібно було зробити для того, щоб, шляхом розфарбовування білків в оболонці, можна було зрозуміти, яка кількість НА і NA перебуває в якійсь частці. Результатом стало виявлення того, що одні частинки вірусу помітно менше за інших, тоді як інші частинки мають в оболонці більшу кількість молекул нейрамінідази. Обидві ці обставини підвищують стійкість проти грипу тих чи інших лікарських засобів.

В ході дослідження попалися також і інші варіанти. Приміром, ті частинки, які були більше самі по собі, або ж ті, в оболонці яких була присутня більша кількість гемаглютиніну. Ці частинки мали більше можливостей прикріпитися до клітки. Таке розмаїття, яке проявилося навіть у ході цього дослідження, дозволяє грипу пристосовуватися до змін середовища вкрай швидко. Виходить, що, під час лікування засобами проти нейрамінідази, вірусу вдається продовжувати жити завдяки більш дрібним часткам, або тим, де N більше. Якщо ж вірусу щось намагається заважати взаємодіяти з кліткою, то він все одно виживає, але вже користуючись з частинок з великим числом молекул H.

Також потрібно пам’ятати, що вірус грипу піддається мутації. Таким чином, мутації привносять зміни в білки, що забезпечує грипу уникнути удару імунітету і препаратів. Тим і пояснюється можливість до пристосування.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button