Земля

Палеонтологи визначили пору року, коли на Землю впав Чиксулубський астероїд

Удар небесного тіла призвів до масового вимирання динозаврів, і це сталося навесні або раннім літом, коли в Північній півкулі починався теплий сезон.

 ©Robert DePalma

Близько 66 мільйонів років тому на Землю упав масивний, приблизно 10-кілометровий астероїд. Ця подія стала однією з головних причин крейдяно-палеогенового вимирання, коли загинули всі динозаври, що не літали, і в цілому близько 75 відсотків всього життя на планеті. Вважається, що удар припав на територію нинішньої Мексики, залишивши кратер Чиксулуб (Чікшулуб). Вчені з’ясували сезон, у який сталася ця давня катастрофа: весна чи літо. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.

Команда палеонтологів з Великобританії та США на чолі з Філіпом Меннінгом (Phillip Manning) з Манчестерського університету досліджувала місцезнаходження Таніс (Tanis), розташоване у штаті Північна Дакота. Там знаходили останки часів верхнього крейдяного періоду та раннього палеоцену, включаючи межу крейдяно-палеогенового вимирання. Глобальна катастрофа торкнулася і місцевих екосистем, і в Таніс збереглися сліди масової загибелі різноманітних хребетних, які населяли стародавні водоймища.

Роберт ДеПалма і Філіп Меннірг демонструють межу крейдового та палеогенового періодів (K-Pg) на відкладах у Танісі.

Ще раніше було показано, що падіння Чиксулубського метеорита викликало в Танісі потужні землетруси та цунамі, накривши водою та осадовими шарами упереміж рослини, водорості та тварин. Тепер ученим вдалося розібратися у цих останках та досліджувати структуру кісток загиблих на той момент риб. Вони наростають шарами зі швидкістю та щільністю, яка залежить від режиму живлення та пори року.

Це і дозволило з’ясувати, що масова загибель трапилася близько 66 мільйонів років тому, навесні чи раннім літом, коли риби активно набирали вагу. На те вказав ізотопний аналіз кісткових шарів – співвідношення різних ізотопів у них змінюється зі зміною сезонів. Нарешті, середній розмір безлічі знайдених у Танісі останків мальків теж підтвердили: катастрофа сталася, коли у Північній півкулі наближалося чи починалося літо. Можливо, тому вона виявилася настільки важкою.

«Пора року відіграє важливу роль для безлічі біологічних функцій, включаючи розмноження, стратегію харчування, взаємодії господаря та паразита, сезонну сплячку та статеву поведінку,підкреслює Роберт ДеПалма (Robert DePalma ), один із авторів роботи. — Через цю пору року, коли відбувається глобальна катастрофа, відіграє велику роль у тому, як вона вплине на життя».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button