Земля

Землю чекає велика міграція тварин

Багатьом видам хребетних тварин доведеться еволюціонувати в десять тисяч разів швидше, ніж раніше, щоб адаптуватися до стрімких змін клімату. Такий прогноз озвучили екологи Університету Арізони за результатами свого дослідження. Дослідження стало першим, яке порівняло темпи адаптації живих організмів до темпів зміни клімату.

У ході своєї роботи вчені аналізували, наскільки швидко види пристосовувалися до різних кліматичних умов у минулому, вибравши “піддослідних” з усіх основних груп наземних хребетних. Всього в поле зору дослідників потрапило 540 різних тварин, включаючи амфібій, рептилій, птахів і ссавців. Темпи їх еволюціонування вчені порівняли з темпами зміни клімату і результатом, який очікується до кінця цього століття.

Підсумки роботи показали, що сухопутні ссавці донині еволюціонують досить повільно, щоб встигнути перебудуватися для життя в теплішому кліматі, який очікується до 2100 року. Багато видів попросту чекає вимирання, якщо вони не “зберуться” і не адаптуються.

“Кожен вид має кліматичну нішу, яка представлят собою сукупність температури та опадів у регіоні, де він проживає або де він може вижити, – пояснює пофессор екології Джон Уайнс. – Наприклад, деякі види зустрічаються тільки в тропічних областях, деякі – тільки в прохолодних місцевостях , одні живуть у горах, інші – в пустелях. Ми виявили, що в середньому вид адаптується до зміни температури на один градус за мільйон років. Але якщо глобальна температура виросте на чотири градуси в наступні сто років, як пророкує міжурядова група зі зміни клімату, різниця вийде величезною. Що це означає – те, що відповідати цим умовам для багатьох видів виявиться нереальним “.

У ході своєї роботи Уайнс разом з колегами вивчав філогенез – науку про походження організмів один від одного – на основі генетичних даних. Еволюційні “дерева” показують, як давно види відокремилися один від одного. Вибірка торкнулася 17 сімейств живих організмів. Після цього вони поєднали ці “дерева” з кліматичними нішами кожного виду, щоб оцінити, наскільки швидко змінюються ці ніші для кожного виду.

“Ми з’ясували, яка кількість видів змінилася в рамках відведеної їм кліматичної ніші, і якщо ми знаємо, як змінювалися види в минулому, то можемо оцінити і те, як вони будуть мінятися в майбутньому, – говорить Уайнс. – Більшість споріднених видів еволюціонували при різниці в температурах від одного до двох градусів протягом мільйона років або навіть декількох мільйонів. Після того, як ми порівняли темпи еволюціонування з темпами зміни клімату, ми прийшли до висновку, що в більшості випадків вони відрізняються в десять тисяч разів. Практично всі групи тварин, в яких є представники, що знаходяться під загрозою зникнення, опиняться під ударом, особливо тропічні види “.

Деякі представники тваринного світу можуть справлятися зі зміною клімату і не вдаючись до адаптації – за допомогою міграції в інший ареал проживання, який краще підходить їм. Наприклад, деякі види можуть мігрувати на іншу висоту або переміститися в інші широти. Однак якщо такої можливості у них не буде, у тварин не залишиться іншого виходу, окрім як вимерти.

Уайнс пояснює, що “переїзд” у більш відповідні кліматичні умови не завжди виявляється можливим для деяких видів: “Ряд досліджень показує, що багато видів не можуть переміщатися з порівняно великою швидкістю. Щоб мігрувати, потрібно, щоб нове середовище проживання було вільне від людей. Або взяти, наприклад, види, що живуть на вершинах гір. Якщо там стане надто сухо або тепло, вони не зможуть оселитися в першому-ліпшому місці “.

Натхнення: www.yoki.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button