Наука

Життя в групах так і не зробило котів соціальними тваринами

Більшість сучасних котячих – поодинокі територіальні тварини, які зустрічаються один з одним тільки в сезон розмноження, після чого знову розходяться в різні боки. Домашні кішки вибиваються з цього правила і часто проживають великими групами, але тепер вчені зрозуміли, яким тваринам це не в тягар, а які по-справжньому страждають від зайвої скупченості. Дослідження опубліковано в журналі PLOS One.

Якщо собаки спочатку схильні до формування соціальних груп — зграй, — а тому простіше переносять спілкування з великим числом родичів, дикі кішки в основному живуть поодинці, і великі скупчення для них нетипові. Щоб впоратися з цим, тварини повинні були якось адаптуватися до незвичних умов життя – і тепер вчені вирішили з’ясувати, як вони це зробили.

На соціальну поведінку кішок можуть впливати гормони і суміш різних видів мікробів, що живуть в їх кишечнику, відома як кишковий мікробіом. Група японських вчених аналізувала ці фактори і спробувала пов’язати їх з соціальною поведінкою кішок, що проживають в притулках, які постійно змушені контактувати з родичами.

Протягом двох тижнів дослідники за допомогою відеоспостереження вивчали соціальну поведінку трьох груп з п’яти кішок, а також збирали зразки сечі (для вимірювання рівня гормонів) і фекалій (для оцінки складу мікроорганізмів в кишечнику). Статистичний аналіз показав, що тварини, які мали високий рівень гормонів кортизолу і тестостерону, менше контактували з іншими кішками, а власники високого рівня тестостерону частіше намагалися втекти.

Тим часом кішки з низьким рівнем кортизолу і тестостерону були терпимішими у взаємодії з родичами. Вчені також виявили більшу схожість кишкових мікробіомів у кішок, які частіше “спілкувалися” один з одним, ніж між “контактними” і “неконтактними” тваринами.

Всупереч очікуванням авторів роботи, кішки з високим рівнем гормону окситоцину не особливо тяжіли до «спілкування» з собі подібними, на відміну від аналогічних тварин, що належать до соціальних видів (наприклад, собак). Значить, окситоцин може функціонувати по-різному у одиночних тварин, що живуть групами, і соціальних тварин.

Надалі дослідники планують збільшити термін спостереження за тваринами, щоб поглибити розуміння взаємозв’язку гормонів і соціальної поведінки кішок, що, можливо, призведе до появи нових способів регулювання поведінки вихованців, що живуть поруч з людьми.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button