Наука

Знайдений «білок-прибиральник», який рятує мозок після крововиливу

Дослідники з Гельсінського університету з експертами в області неврології на Тайвані перевірили, чи може певний білок проникати в мозок і очищати уражену ділянку після крововиливу.

Йдеться про білок, який відомий як церебральний дофаміновий нейротрофічний фактор (англ. cerebral dopamine neurotrophic factor, CDNF). Зараз його активно вивчають, щоб зрозуміти, чи стане він в нагоді  при лікуванні хвороби Паркінсона. Однак автори нового дослідження з’ясували, що він також підвищує реакцію імунних клітин після мозкової кровотечі, працюючи як «прибиральник».

«Цікаво, що після крововиливу в мозку накопичується багато відходів і “сміття”. Для відновлення все це треба як слід прибрати!», — пояснює Васіліос Стратуліас, співавтор дослідження з Гельсінського університету.
Висновки вчених опубліковані в Nature.

Дослідження показало, що CDNF прискорює загоєння геморагічних уражень, зменшує набряк головного мозку і покращує функціональні результати у модельних тварин, використаних в дослідженні. Також CDNF полегшував клітинний стрес в області, що оточує місце гематоми, і допомагав імунним клітинами знаходити і прибирати накопичувальні відходи.

«Дивно, але церебральний дофаміновий нейротрофічний фактор діє на імунні клітини в мозку, який кровоточить збільшуючи протизапальні медіатори і пригнічуючи вироблення прозапальних цитокінів, які відповідають за клітинну передачу сигналів, — підкреслює співавтор Мікко Айраваара, професор Гельсінського університету. — Це важливий крок на шляху до лікування травм, викликаних крововиливом в мозок. Від цієї патології нині немає ліків».

Внутрішньомозковий крововилив — локальна кровотеча з кровоносних судин в паренхіму головного мозку. Найбільш частою причиною крововиливу є артеріальна гіпертензія.

Дослідження показують, що тільки чверть погіршень стану мозку, пов’язаного з внутрішньомозкових крововиливом, відбувається в перші 24 години. Більшість проблем спостерігається на вторинній стадії, коли клітини крові лізуються і утворюються нейротоксичні продукти. Без ефективного лікування ця фаза стає все більш смертельною.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button