Наука

Знайдений вірус, що зміцнює імунну систему

Наша імунна система перебуває в самому розквіті сил, коли ми молоді, але після певного віку ефективність її роботи знижується, і організму стає все важче боротися з новими інфекціями.

“Ось чому літні люди більш сприйнятливі до інфекцій, ніж молоді”, — пояснює імунобіолог і провідний автор нового дослідження Янко Ніколіч-Жугич (Janko Nikolich – ?ugich) з університету арізони (США).

Його наукова група займалася пошуком способів омолодження імунної системи літніх людей, і в ході роботи вчені зробили несподіване відкриття. Виявилося, що один конкретний вірус може не послаблювати, а фактично підсилювати імунну систему.

Мова йде про цитомегаловірус (ЦМВ), уточнюється в прес-релізі.

Медики пояснюють, що такі віруси вражають більше половини всіх людей у світі. Лікування від них, по суті, немає, і людина змушена залишатися носієм патогена все життя.

“ЦМВ зазвичай не викликає зовнішніх симптомів, але ми все одно повинні жити з ним, оскільки немає ліків”, — говорить співавтор роботи Меган Сміті (Megan Smithey). За її словами, наша імунна система в присутності цього вірусу завжди залишається “в тонусі”, стримуючи атаки.

Щоб дізнатися більше про дію на організм ЦМВ, вчені заразили ним мишей. Передбачалося, що гризуни стануть більш уразливими для інших інфекцій, адже їх захисні ресурси будуть постійно “відволікатися” на цитомегаловірус. Але все виявилося зовсім інакше.

При зараженні лістерією (бактерії, які можуть викликати різні захворювання у людей і тварин) немолоді миші, несучі ЦМВ, виявилися більш стійкими до нового патогену, ніж їх родичі, які не мали вірусу.

“Ми були абсолютно здивовані, ми очікували, що ці миші будуть [справлятися] гірше. Але у них була більш надійна, ефективна відповідь на інфекцію”, — розповідає Сміті.

Поки що фахівці не впевнені в тому, як саме ЦМВ зміцнює імунну систему; команда вже почала нове дослідження в цьому напрямку.

Однак той факт, що вірус сприяє зміцненню імунної системи в літньому віці, очевидний.

“Це дослідження показує нам, що імунна система у більш зрілому віці має більше можливостей, ніж ми думали”, — вважає Меган Сміті.

Коли її колеги вивчили Т-клітини (клітини імунної системи), мишей, то побачили, що цитомегаловірус посилив їх активність, причому це поширилося на клітини з різною “спеціалізацією”.

“Різноманітність – це добре, — каже Ніколіч-Жугич. – Різні типи Т-клітин реагують на різні типи інфекцій, чим більш різноманітні Т-клітини у вас є, тим більше ймовірність того, що ви зможете боротися з хворобами”.

Протягом багатьох років імунобіологи припускали, що різноманітність Т-клітин зменшується з віком. Власне, це і є одна з причин, по якій літні люди стають менш стійкими до хвороб.

Однак тепер вчені показали, що при зараженні ЦМВ різноманітність і активність Т-клітин може залишатися на високому рівні і в старості.

Медики вважають, що, якщо аналогічні результати будуть продемонстровані в дослідженнях з людьми, то відкриття стане плацдармом для створення нової “імунної вакцини”, яка допоможе посилити захисну систему людей похилого віку і захистити їх від багатьох хвороб.

Більш докладний опис цієї роботи міститься у науковій статті, яка була опублікована у виданні PNAS.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments