Земля

Озоновий шар над Арктикою стає товстішим

Хоча озоновий шар Землі має тенденцію до виснаження протягом вже сорока років, модифікації в його товщині на Південному і Північному полюсах сильно розрізняються. У той час як над Антарктикою щорічно формується велика озонова діра, густина озону над Арктикою змінюється нерівномірно. Несхожість пояснюється різними погодними сценаріями, діючими на полюсах.

foto_cikavosti_13.06.2014-011_550

 

Континент Антарктида на крайньому півдні планети з усіх боків оточений океаном. Кружляюючі по його території вітри утворюють полярні вихри. Вони, у свою чергу, сприяють формуванню дуже холодних повітряних мас і перешкоджають атмосферного змішування із середніми широтами.

Північний полюс являє собою океан, оточений ділянкою суші нестабільної форми і висоти. Мінливий ландшафт призводить до великої кількості атмосферних хвиль і мінливих вітрів, які перемішують повітря між середніми і високими широтами і різними верствами атмосфери. Із-за цього кількість озоноруйнівних речовин, що «прибувають» в Арктику, постійно змінюється, також як і температура в регіоні. Полярні вихри утворюються і в Арктиці, але інтенсивність і стійкість їх набагато нижча, ніж у південних побратимів.

Читайте також: Вчені: діра в озоновому шарі Землі затягується

На карті показана концентрація стратосферного озону над Арктикою станом на 1 квітня 2014 року. Товщина озонового шару в квітні досягла 470 одиниць Добсона, що є максимумом для поточного року. Середня кількість озону в земній атмосфері – 300 одиниць Добсона. В метричній системі цей показник дорівнює шару товщиною 3 мм. Карта була скомпонована з даних, отриманих приладом для глобального моніторингу озону на супутнику НАСА «Аура». Останні три зими озоновий шар над Арктикою демонструє позитивну динаміку. Завдяки теплій погоді останніх років і «опусканню» полярних вихорів на більш низькі широти концентрація озону над Північним полюсом значно збільшилася.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button